La un pas de medalii Slider
  • 93 Vizualizări

La un pas de medalii

După disputarea celei de-a doua etape din cadrul turneului final al junioarelor I la volei, CSU Medicina CNUE Târgu-Mureș se menține în fruntea clasamentului, cu două victorii cu 3-0, urmată de Dinamo București, singura dintre cele cinci adversare care a obținut tot două victorii în primele două jocuri disputate în sala UMF din Târgu-Mureș, cu diferența că dinamovistele au cedat un set în prima etapă. În aceste condiții, o eventuală victorie a celor de la CSM București cu Dinamo, coroborată cu o victorie a mureșencelor în partida din etapa de vineri cu CTF Mihai I București ar asigura deja o medalie echipei gazdă, care ar deveni și principala candidată la cucerirea titlului.

În jocurile din a doua etapă CTF Mihai I (Rapid) a dispus cu 3-1 de CSȘ Lugoj, iar Dinamo a învins cu 3-0 CSȘ Bacău, ambele învinse fiind aproape scoase din cursa pentru medalii.

Echipa mureșeană a întâlnit în această etapă CSM București și a câștigat fără prea mari emoții în trei seturi, încheiate la 17, 18 și 20, dar au fost momente în care a fost necesară solicitarea unui time-out din parte antrenorului echipei gazdă, când elevele sale manifestau o relaxare prematură. După un prim set în care au avut 22-13 și a fost nevoie de concentrare pentru a întrerupe seria de puncte reușită de bucureștence, în seturile următoare startul mai bun a aparținut celor de la CSM, cu 1-4 din start. Dacă în al doilea desprinderea s-a reușit mai repede, în setul al treilea bucureștencele au revenit de la 4-5 la 9-5. Serii de puncte așadar pentru fiecare echipă, încheiate fericit pentru mureșence, deși după ce părea că s-au desprins decisiv la 21-16, s-a ajuns la 22-20.

Toate cele trei echipe bucureștene rămân alături de gazde „în cărți” și există posibilitatea ca cele patru să ajungă ca după trei etape să fie la egalitate de puncte, dar și varianta ca titlul să se decidă în ultima partidă de duminică atunci când se dispută jocul dintre mureșence cu Dinamo.