CS Iernut, primul succes al anului, MSE și Avântul, noi eșecuri Sport
  • 123 Vizualizări

CS Iernut, primul succes al anului, MSE și Avântul, noi eșecuri

În etapa a XXIII-a din Liga III de fotbal CS Iernut a obținut prima victorie din acesta an, 3-2 pe teren propriu cu AFC Hărman (județul Brașov). După 6 înfrângeri suferite în retur și o remiză, se întrevedea un nou eșec al unei echipe ruptă parcă de colegele din seria V. Este a treia victorie e iernuțenilor în această ediție, dar și aceasta a fost obținută cu emoții. Mureșenii au deschis foarte repede scorul, prin Darius Ghirca (min. 2), dar brașovenii au egalat în ultimul minut dinaintea pauzei prin Marian Constantinescu, iar după 8 minute Bogdan Roşu și-a adus echipa în avantaj. Gazdele au întors rezultatul în ultimele minute, prin Răzvan Stoica (min. 85) și Arnorld Szilagyi (89). Celelalte două mureșene din serie nu au obținut niciun punct și nu au înscris. Aflată în continuare pe locul 7, Avântul Reghin a cedat cu 0-1 Minaur Baia Mare (locul 3), cu un gol primit în minutul 8, în timp ce MSE Târgu-Mureș alunecă în continuare pe pantă. Pe terenul din Miercurea Nirajului echipa vișinie a fost surclasată de această dată de Sticla Arieșul Turda. Rezultatul a fost 5-0, dar în prima repriză mureșenii au fost cei aflați „în prim plan”. Au deschis scorul în propria poartă și au oferit un penalty în minutul 45, turdenii despinzându-se imediat după pauză. MSE se menține totuși pe locul 14, deoarece următoarea clasată, Gaz Metan Mediaș 2 nu reușește să recupereze cele 3 puncte care o despart de echipa mureșeană, în timp ce CS Iernut se află acum la doar 5 de MSE.