Doar liderul a învins detașat în Liga IV Sport
  • 290 Vizualizări

Doar liderul a învins detașat în Liga IV

Etapa a XVIII-a din Liga IV Elite la fotbal a fost cea mai echilibrată din această ediție, din punct de vedere al rezultatelor. Cum părea din start, cea mai ușoară sarcină a vut-o liderul CSM Târgu-Mureș, care a făcut din nou „probleme” scorerului în partida susținută pe teren propriu cu ACS Sâncrai Nazna. După ce în jocul precedent de pe teren propriu distracția spectatorilor de pe stadionul Trans-Sil a fost în minutele în care acesta a găsit soluția pentru afișarea rezultatului la înscrierea golului cu numărul 10 în jocul cu ACS Sovata, încheiat 11-1, de această dată istoria s-a repetat cu excepția faptului că aceasta a rămas la 10-1. Târgumureșenii n-au mai întâmpinat rezistența vecinilor de peste râul Mureș oferită în tur, deși din echipă au lipsit câțiva jucători obișnuiți titulari. CSM a înscris câte cinci goluri în ambele reprize, oaspeții reușind să puncteze din penalty în minutul 52, la scorul de 7-0 și au mai irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 68, când tabela arăta 8-1. În lipsa golgheterului Victor Astafei, Viorel Ferfelea și-a trecut în cont 4 goluri (minutele 42, 45, 48 și 81), celelalte fiind reușite de Petruț Cîrlejan (min. 11), Andrei Miclean (23 și 40), Raul Iliescu 46), Birtalan Alpar (59) și Laszlo Csongor (72).

Celelalte cinci întâlniri ale acestei runde au fost mai echilibrate decât era de așteptat. Doar cinci deoarece partida dintre Mureșul Rușii Munți și Unirea Ungheni a fost amânată. A doua clasată, Mureșul Luduș s-a impus greu (3-2) pe terenul din comuna Gheorghe Doja cu „gazda” Viitorul Ungheni, un lucru așteptat dealtfel după evoluția din ultima perioadă a celor de la Viitorul. Aceasta a fost și singura victorie în deplasare a rundei, deși au mai fost întâlniri în care oaspeții păreau favoriți. Câte un punct au obținut echipele din Sovata, 1-1 la Acățari și CSM Sighișoara, un spectaculos 4-4 pe terenul din Sâncraiu de Mureș cu Atletic Târgu-Mureș. La limită s-a impus ACS Miercurea Nirajului în fața Mureșului Cuci, în timp ce ASC Sărmașu și-a mai adăugat o victorie, învingând la două goluri ultima clasată Gaz Metan Daneș și a părăsit penultima poziție. A fost și singura modificare în clasament, Viitorul Ungheni revenind pe această poziție, cu excepția coborârii cu două poziții a Mureșului Rușii Munți, care nu a jucat însă.