Etapă „cuminte” înainte de sărbători Sport
  • 151 Vizualizări

Etapă „cuminte” înainte de sărbători

Oarecum așteptat, etapa a XX-a din Liga IV Elite la fotbal nu a adus nimic nou.

Liderul CSM Târgu-Mureș a fost cea care a deschis etapa. Ei au întâlnit miercuri seara CSM Sighișoara, o revanșă după eliminarea din Cupa României, unde târgumureșenii au evoluat totuși cu o echipă de juniori, păstrându-și mai degrabă concentrarea pentru barajul de promovare din luna iunie. Întâlnirea s-a încheiat 3-0, cu toate cele trei goluri înscrise înainte de pauză, la interval de doar 7 minute

Tot miercuri s-a disputat și partida amânată din etapa a XVIII-a, între Mureșul Rușii Munți și Unirea Ungheni. Rezultatul a fost și în acest joc 3-0, dar pentru oaspeți, care și-au mărit avantajul față de adversara de sâmbătă, Raza de Soare Acățari, a patra clasată, la 17 puncte. Acest joc s-a dovedit într-adevăr cel mai echilibrat, încheiat 1-1, rezultat influențat în mare măsură și de ambiția celor din Acățari, mulți cu vechi state la echipe chiar din eșaloanele superiore. Influență asupra configurației clasamentului nu a avut totuși acest joc, echipa din Ungheni fiind aproape izolată pe treapta a treia a podiumului, la diferențe considerabile față de cele din fața și din urma lor.

A doua clasată, Mureșul Luduș a jucat și în această rundă doar atâta cât a fost nevoie pentru obținerea celor 3 puncte, 3-1 la Sâncrai, cu Atletic Târgu-Mureș. Scorul etapei l-a reușit ACS Miercurea Nirajului, care „s-a răzbunat” pentru un sezon modest pe ultima clasată, 12-1 cu Gaz Metan Daneș. La Sovata și Rușii Munți s-au înregistrat victorii fără emoții și scontate ale gazdelor. Un meci mai important a fost cel de la Sărmașu, unde gazdele aveau de înfruntat Viitorul Ungheni, ambele aflate în luptă pentru evitarea penultimului loc. Gazdele au obținut cele 3 puncte, dar lupta continuă.