Liderul, fără milă cu „lanterna” Sport
  • 303 Vizualizări

Liderul, fără milă cu „lanterna”

Etapa cu numărul 21 din Liga IV Elite la fotbal a înregistrat recordul campionatului, atât la numărul de goluri înscrise, cât și la scorul campionatului. Aceasta, în special, s-a datorat primelor clasate. Liderul neînvins, CSM Târgu-Mureș nu a avut milă de „lanterna roșie” Gaz Metan Daneș și le-a adiministrat o „corecție” de 25 de goluri. Jocul s-a disputat practic doar la poarta dăneșenilor, cu 11-0 la pauză. Aceștia au irosit o ocazie uriașă de a înscrie „golul de onoare” în minutul 74, la scorul de 20-0, când veteranul Darius Miclea a pierdut o minge în careul propriu, dar oaspeții au trimis în bară. Al doilea rezultat l-a reușit a doua clasată, Mureșul Luduș, care a înscris „doar” de 9 ori în poarta celor din Miercurea Nirajului. O surpriză poate fi considerat rezultatul înregistrat de a treia ocupantă a podiumului, Unirea Ungheni, care a remizat pe terenul celor din Sâncraiu de Mureș. Celelalte rezultate ale rundei pot fi considerate normale, cu victorii ale oaspetelor clasate mai bine față de învinsele lor. În afara ludușenilor, „pe teren propriu” a mai obținut victoria doar Viitorul Ungheni, care a trecut la Gheorghe Doja cu 4-3 de Atletic Târgu-Mureș, un rezultat care era mai puțin așteptat și care a mărit la 58 numărul golurilor înscrise.

Etapa viitoare programează partida care poate încheia practic lupta pentru titlu. Aceasta va avea loc pe terenul liderului, iar un eșec al Mureșului Luduș ar face ca avantajul târgumureșenilor să fie mărit la 8 puncte care sunt decisive în condițiile în care nicio echipă n-a reușit să smulgă vreun punct liderului.