Al treilea tabolu consecutiv pentru Botezan Sport
  • 115 Vizualizări

Al treilea tabolu consecutiv pentru Botezan

Aflat la al treilea turneu consecutiv în circuitul de tenis de la categoria ITF World Tennis Tour, târgumureșeanul George Botezan, legitimat în prezent la CSM Târgu-Mureș, a obținut calificarea pe tabolul principal la turneul care se dispută în această săptămână la București. După ce a disputat „sferturi” în turneele din Suedia, la Karlskrona și Kalmar, mureșeanul a trecut de cele două tururi de calificări și își așteaptă adversarul din primul tur, care se dispută miercuri. În turneul cu premii de 15 000 de dolari a fost singurul care nu a cedat niciun joc în primul tur, 6-0, 6-0 cu Dragoș Cazacu, dar a avut un meci mult mai dificil cu mult mai experimentatul Petre Luncanu, pe care l-a învins cu 6-3, 7-6. Acesta are 30 de ani, este situat în prezent mai slab decât George Botezan în clasamentul ITF (locul 633), dar a avut în anii trecuți o clasare pe locul 304 în circuitul ATP.

Sorții i-au stabilit adversarul lui George Botezan din primul tur. Acesta va fi rusul Alexander Igoshin, în vârstă de 27 de ani, situat pe locul 335 ITF, fost 494 ATP. Partida are loc miercuri dimineața, de la ora 10.00.