Unirea Ungheni, rămasă mare favorită în Cupa României, dar cine știe? Sport
  • 391 Vizualizări

Unirea Ungheni, rămasă mare favorită în Cupa României, dar cine știe?

Clasată pe locul 3 în Liga IV Elite la fotbal, primul eșalon valoric patronat de AJF Mureș, echipa Unirea Ungheni, reînființată anul trecut, care acum poartă numele de CS Unirea 2018, este principala candidată la câștigarea fazei județene a Cupei României. Cu două etape rămase de disputat în campionat pozițiile de pe podium sunt deja decise, iar primele două clasate, CSM Târgu-Mureș și Mureșul Luduș au renunțat la această competiție și au abordat jocurile din fazele precedente cu loturi fără titulari. Unirea a trecut în schimb de faza semifinalelor, prima și singura disputată tur-retur și rămâne marea favorită la câștigarea trofeului. Câștigătoarea va intra în prima fază națională, întâlnind probabil o altă echipă mureșeană, dintre cele care au activat în Liga III. Echipa din Ungheni a obținut două victorii în semifinala cu CSM Sighișoara, ambele la limită. Au câștigat săptămâna trecută în deplasare cu 3-2 și s-au impus marți cu 4-3 în retur.

A doua finalistă se prezenta ca o mare surpriză. Calificată tot cu o dublă, Câmpia Râciu, care evoluează în al doilea eșalon (liga IV) a câștigat pe teren propriu cu 1-0 partida tur cu Atletic Târgu-Mureș și a învins cu 4-2 în retur, pe terenul Junior din Sâncraiu de Mureș. Acest al doilea meci a fost în schimb contestat de cei de la Atletic. Cei din Râciu au folosit un jucător fără drept de joc și au pierdut cu 3-0.

Data finalei urmează a fi stabilită în zilele următoare.