Luptătorii CSȘ Târgu-Mureș, campioni la cadeți Sport
  • 222 Vizualizări

Luptătorii CSȘ Târgu-Mureș, campioni la cadeți

Luptătorii Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș au cucerit trei medalii la Campionatul Național rezervat categoriei de vârstă a cadeților, competiție desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute la Constanța. Cele trei medalii au adus câte o clasare pe fiecare treaptă a podiumului pentru elevii pregătiți de antrenorii Vlad Dragoș, Fazakas Csaba și Gyarmati Ferenc. Pe cea mai înaltă a podiumului și titlul de campion i-a revenit lui Biro Krisztián, la categoria 71 kilograme. Pe locul al doilea, obținând medalia de argint s-a clasat Csiki Ervin, la categoria 65 kg, iar bronzul a fost obținut de Alexandru Mătea, la categoria 60 kg. Pe lângă cele trei medalii, mureșenii de la CSȘ au mai obținut și două locuri V, ratând de puțin podiumul. Acestea au fost reușite de Beke András (60 kg), Monai Alexandru (110 kg) și Georgiana Lircă (53 kg, feminin). În urma acestor rezultate clubul târgumureșean s-a clasat în clasamentul final pe echipe pe locul I.

Deși nu au urcat pe podiumul de premiere, locuri fruntașe au obținut și sportivii de la CS Mureșul Tamás Bernadett (65 kg) și Aurelia Fodor (43 kg), clasați pe locurile IV la categoriile lor de greutate, iar Bereczki Norbert (65 kg) s-a clasat pe a V-a poziție la 65 kg. Alte locuri V au fost obținute de alți doi luptători de la Clubul Sportiv Municipal: Márton Tamás (51 kg) și Marc Tănase (71 kg).