Home / Sport / Finală europeană cu portughezo-asitice la tenis de masă

Finală europeană cu portughezo-asitice la tenis de masă

Cu târgumureșeanca Szöcs Bernadette în continuare una din piesele importante a lotului feminin de tenis de masă, România va dispta din nou finala Campionatului European pe echipe. Deținătoare a titlului continental, cucerit la ediția trecută în Luxemburg, când a învins în finală Germania, „tricolorele” au ajuns din nou în ultimul act al întrecerilor desfășurate în orașul francez Nantes. România a ajuns în finală după ce s-a impus cu 3-0 în ambele jocui din grupă, cu Slovacia și Spania și a trecut de cele două faze eliminatorii. În componența Eliza Samara, Daniela Dodean și Berni, fiecare câștigându-și partida disputată, România s-a impus cu același scor în jocul disputat în compania gazdelor în „sferturi” și a cedat un meci în semifinală. Mureșeanca nu a cedat niciun set în partida cu Ema Labosova din prima partidă, seturi câștigate la 6,7 și 5, a reșușit același lucru cu Galia Dvorak (11-9, 11-6, 11-6) în jocul cu Spania și a pierdut un set cu franceza Marie Migot în „sferturi” (11-6, 11-7, 7-11, 11-9). Întâlnirea din semifinale, cu Polonia a fost mai dificilă, dar câștigată și aceasta, cu 3-1. Samara a câștigat prima partidă cu Natalya Patrika, Dodean a cedat în al doilea joc în fața jucătoarei asiatice Li Qian, dar România a preluat din nou conducerea cu victoria mureșencei, 3-1 cu Natalia Bajor, după care Samara a trecut de asiatică cu 3-0.

Româncele dispută duminică finala cu Portugalia, echipa care a eliminat în partidele anterioare marile rivale ale „tricolorelor”, 3-2 cu Germania în „sferturi” (în fața cărora au cedat recent finala FOTE din Belarus) și 3-1 cu Ungaria în semifinală. De remarcat, formația lusitană se bazează și ea pe jucătoare asiatice (Yu Fu și Shao Jieni).

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.