Share

Home / Sport / CSM, victorie, Arena învinsă, la junioare

CSM, victorie, Arena învinsă, la junioare

În prima etapă din noua ediție a Campionatului Național de handbal junioare I echipele târgumureșene din seria E au obținut o victorie și au cedat un meci. Victorioasă a fost formația CSM, deținătoarea titlului la această categorie, care a învins pe teren propriu cu 31-18 (17-7) formația CSȘ 2 Baia Mare, dar Arena a cedat la Cluj Napoca,

37-27 (21-10) în favoarea echipei locale CSȘ Viitorul. Partida din Sala Sporturilor din Târgu Mureș a fost decisă practic încă după prima repriză. După un debut echilibrat, când oaspetele au condus doar cu 1-0 și 2-1, mureșencele au trecut la cârma jocului și nu au mai avut emoții până la final. S-au desprins rapid la 10-4 și până la pauză și-au mărit avantajul la 10 goluri. În partea a doua s-au mulțumit să conserve avanajul și a putut rula întreg lotul înscris pe foaie. Din lotul cu care au cucerit titlul au ieșit, încheindu-și junioratul mai multe jucătoare care evoluaseră în seara dinaintea acestei partide, în jocul cu CSU Oradea, în Divizia A (Ioana Ungran, Maria Ola, Ioana Radu, Ioana Sângeorzan, Carina Ghemeș), dar cele care le-au înlocuit au demonstrat că merită încrederea acordată.

Marcatoarele acestui joc au fost: Sarah Darie 11, Flavia Munteanu 5, Carla Lăcătuș 3, Monica Bărăbaș 3, Roxana Guță 3, Luciana Bercea 2, Ilinca Postelnicu 2, Tania Coșarcă 2. S-a aflat în lot și interul Andreea Târșoagă, dar aceasta se află în recuperare după grava accidentare din primăvară și nu s-a riscat introducerea ei.

În etapa a doua va avea loc confruntarea între cele două echipe mureșene, cu Arena în rolul de gazdă.