Home / Sport / România, aproape de calificarea în „optimi” la Mondiale

România, aproape de calificarea în „optimi” la Mondiale

În a doua partidă din cadrul turneului final al Campionatului Mondial de minifotbal care se dispută în Australia, la Perth, România a învins în grupa C cu scorul de 3-1 formația Ucrainei și a făcut un pas important pentru calificarea în „optimile” competiției. După 10-0 cu Nigeria în primul joc, „tricolorii” aveau de disputat un fel de finală a grupei, Ucraina venind și ea cu victorie în prima zi, 3-0 cu Liban. Jocul a început cât se poate de bine pentru români. Fără vreo ocazie creată, după nici cinci minute conduceau cu 2-0. Un șut plasat la vinclu de la vreo 10 metri a dus la deschiderea scorului, iar în minutul 5 mureșeanul Mircea Ungur a dublat avantajul cu un gol înscris din propria jumătate, șut care a surprins portarul ucrainienilor ieșit. Jocul a fost controlat bine de români, dar ocaziile au fost foarte puține la cele două porți. Ucraina a forțat revenirea, dar nu a găsit culoarele spre poartă și repriza s-a încheiat cu două goluri avantaj pentru „tricolori”.

Imediat după reluare, în chiar primul minut scorul a devenit 3-0, la o minge scăpată de portarul advers, înlocuitorul celui care a apărat poarta în prima repriză, scos în partea a doua ca jucător de câmp. Românii au ținut de minge, dar nu au reușit să-și mai creeze alte ocazii importante, cu excepția unei bare la un șut deviat cu călcâiul de Stancu. Jucătorii români s-au retras și adversarii au avut minute bune inițiativa. Au și reușit în minutul 39 să reducă diferența, la o neatenție a defensivei prematur relaxate. Cum pe terenul redus golurile pot veni foarte repede, ucrainienii au forțat din nou, dar „tricolorii” au rezistat asaltului din final. Celelalte două goluri ale României le-au înscris Răzvan Plopeanu și Răzvan Radu.

În ultimul joc din grupă, România întâlnește sâmbătă, de la ora 11.00 (ora României) reprezentativa Libanului. Aceștia s-au impus cu 8-1 cu Nigeria și în cazul unui eșec, coroborat cu victoria Ucrainei cu Nigeria, s-ar ajunge la golaverajul între cele trei formații. România n-ar avea voie să piardă la peste 2 goluri, dar s-ar putea clasa pe locul secund în cazul unui eșec la orice diferență, dacă Ucraina nu învinge.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Târgu Mureș: Noutăți despre Bazinul de înot olimpic!

Lucrările la construirea Bazinului de înot olimpic din cartierul târgumureșean Aleea Carpați sunt finalizate în …