Home / Sport / Un nou eșec la futsal

Un nou eșec la futsal

În etapa a III-a din seria 2 a ligii secunde de futsal CSM Târgu Mureș a suferit a doua înfrângere a sezonului, 5-8 în deplasarea de la KSE Târgu Secuiesc. Promovați în ediția trecută, dar rămași în eșalonul secund din cauza problemelor financiare a CSM-ului târgumureșean, echipa cu doar câțiva jucători rămași din lotul care a câștigat Liga II se confruntă cu noi probleme și cedează din nou la Târgu Secuiesc. La fel s-a petrecut și în urmă cu un an, dar echipa reușea ulterior un parcurs fără pași greșiți. De această dată însă lucrurile s-au complicat și din cauză că singura victorie obținută în trei etape, 7-2 pe teren propriu cu Junior Corund a fost „subțiată” cu 2 puncte de penalizarea suferită de club, cauzată de datoriile față de jucătorii care au părăsit neplătiți echipa. Astfel, cei rămași plătesc datorii și munca lor se poate dovedi zadarnică. Lotul mult subțiat valoric folosit în partida de la Târgu Secuiesc i-a cuprins Adorján Loránd, Szöcs Lászlo, Kiss Szilárd, Szabo Zsolt, Ördög Attila, Cristian Nicola, Dobai András, Nagy Tamás, Adrian Șuteu. Gazdele au avut doar două goluri la pauză, când tabela arăta 5-3, cu o triplă reușită pentru mureșeni de Szöcs, în minutele 6, 16 și 17, dar CSM n-a avut puterea să întoarcă rezultatul în partea a doua. Au mai punctat prin Szabo, în minutul 27 și același Szöcs, în minutul 34, dar au mai primit alte trei goluri și rămân pe locul 4 (din 6), cu un singur punct. Următorul joc al mureșenilor va avea loc tot în deplasare, sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 14.00, la Inter Gheorgheni. Vor mai evolua pe teren propriu peste două săptămâni, cu liderul West Deva.