Liderul Ligii IV își mărește avansul Sport
  • 254 Vizualizări

Liderul Ligii IV își mărește avansul

După etapa a IX-a a primului eșalon fotbalistic al județului Mureș, Liga IV Elite, liderul a mai adăugat alte 2 puncte la avansul față de următoarea clasată. Etapa a debutat cu o surpriză. La nocturna de pe Trans-Sil una dintre cele considerate printre favoritele ediției, CS Iernut a fost învinsă cu 2-1 de ACS Sâncrai Nazna și este tot mai departe de obiectivul propus pentru revenirea în Liga III. Iernuțenii au evoluat aproape întreaga partidă în inferioritate numerică, Szilagyi fiind eliminat după nici un sfert de oră de arbitrul întâlnirii, care a apreciat că jucătorul i-a adresat înjurii. Cu toate acestea, echipa sa a intrat la cabine cu avantaj de un gol, înscris în finalul reprizei, dar nu a rezistat și până la fnal „gazdele” au întors rezultatul, cu un gol egalizator reușit în minutul 82 și al doilea în ultimul minut regulamentar.

Pe Centralul din Ungheni liderul nu a avut nici de această dată emoții în fața uneia dintre echipele cu pretenții la locurile fruntașe. A surclasat cu 7-0 și echipa din Sovata și și-a mărit avantajul față de a doua clasată, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, care a obținut un singur punct în derby-ul etapei, 3-3 cu Mureșul Rușii Munți.

A treia clasată, Mureșul Luduș a stat și a permis CSM-ului sighișorean s-o depășească chiar dacă aceasta s-a impus cu greu în fața echipei târgumureșene Atletic.

Rezultate mai puțin așteptate s-au înregistrat în cele două dueluri ale codașelor. La Gheorghe Doja Viitorul Ungheni a cedat cu scor de forfait cu Inter Sânger, iar la Sărmașu ultima clasată a obținut prima victorie a sezonului cu Raza de Soare din Acățari, o echipă nu demult incomodă și pentru fruntașe. Etapa se încheie la Miercurea Nirajului, dar acest joc nu poate aduce nicio schimbare importantă, ambele echipe aflându-se la mijlocul clasamentului, dar în a doua jumătate, fără șanse de a avansa în urma acestui joc.