Dublu eșec pe Someș, la baschet Sport
  • 107 Vizualizări

Dublu eșec pe Someș, la baschet

Ambele echipe de baschet târgumureșene au cedat categoric partidele susținute la Cluj-Napoca, în fața formațiilor locale de la Universitatea.. Prima care a evoluat a fost cea feminină de la BC Sirius-CS Mureșul, care în cea de-a III-a etapă a noii ediții a campionatului din Liga Națională seria Vest, a suferit al treilea eșec la un scor categoric, 32-79. La fel ca și în precedentele două partide susținute, mureșencele au reușit într-un singur sfert să mențină jocul echilibrat. Acesta a fost chiar primul, dar și acesta parțial, câștigat de către gazde cu 18-10. Clujencele și-au asigurat un avantaj confortabil după al doilea, în care atacul mureșencelor a fost ca inexistent (23-3), dar nu au cedat inițiativa și au înscris și în ultimele două sferturi un număr dublu de puncte față de adversare: 24-12 și 14-7. Faptul că principala marcatoare a gazdelor, Artavia Ford a înscris cu un singur punct mai puțin decât întreaga echipă mureșeană spune totul despre această partidă. DE la BC Sirius doar Gál Emese a reușit să înscrie din afara semicercului de 3 puncte, cu două reușite și un total de 8 puncte, fiind principala marcatoare a echipei. Brittney Dunbar a înscris și ea 7 puncte, Cristina Badi 6, Pálfi Tünde 5, Andreea Feiseș 4 și Alexandra Bobar 2.

Fără lot, fără replică

La masculin echipa CSM Târgu Mureș, retrasă în Liga I după ce se anunța printre favorite la lupta pentru play-off în noua ediție, a disputat etapa a II-a, tot cu Universitatea, cedând cu 80-56 (27-8, 21-14, 19-19, 13-15). Clujenii și-au asigurat victoria din prima parte a jocului și cu un 48-22 la pauză au slăbit ritmul, permițând mureșenilor să încheie la egalitate sfertul trei și să-l câștige pe ultimul, reducând astfel proporțiile scorului. În ciuda înfrângerii categorice, cel mai bun marcator al partidei a fost mureșeanul Bölöni Tamás, cu 31 de puncte înscrise, cu 4 reușite de la distanță, în timp ce pentru clujeni Rareș Mihășan a reușit 24. Pentru CSM au mai înscris Daniel Ștețca, autor a 10 puncte (1×3), Toth Ádám 4, Barabási Zalán 4, Siko Zalán și Cristian Mureșan câte 2, Tar Krisztián 1. Au mai jucat Szilveszter Botond și Daniel Costasuc.