Derby de final care desprinde liderul Sport
  • 301 Vizualizări

Derby de final care desprinde liderul

În etapa a XII-a din Liga IV Elite la fotbal duelul mult așteptat dintre Mureșul Luduș și Unirea Ungheni s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeților, care au învins cu 1-0. Unicul gol al partidei l-a reușit în minutul 80 Ruja, cu un șut plasat din interiorul careului, după ce ludușenii rataseră în minutul 71 o lovitură de la 11 metri. După „dușul rece” din urmă cu două etape, când Unirea Ungheni ceda primele puncte din acest sezon, 2-5 la Sâncrai cu Atletic Târgu Mureș, plus o etapă de pauză, liderul s-a mobilizar și a dominat întâlnirea de la Luduș. Jocul a fost echilibrat în prima parte, cu două echipe care au jucat prudent, au închis bine culoarele spre propria poartă, dar cu ocazii la ambele porți. La reluare oaspeții au pornit mai decis la atac și au avut câteva bune situații de gol încă din primele minute. După un contraatac tăios al ludușenilor și o bară la o lovitură liberă a Unirii, jocul s-a mai echilibrat. Superioritatea teritorială a aparținut tot echipei din Ungheni, dar Mureșul a avut marea șansă la lovitura de la 11 metri din minutul 71. Portarul oaspeților a parat, după care a venit și golul echipei sale. Gazdele au fost foarte aproape de egalare în ultimul minut regulamentar, dar lovitura de cap trimisă în urma unei lovituri libere a trecut de puțin peste transversală. Mureșul a încheiat în ofensivă jocul, încercând să salveze cel puțin un punct, dar în cele patru minute suplimetare nu a mai reușit să amenințe poarta.

Cu această victorie Unirea Ungheni și-a mărit avantajul la 4 puncte față de Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, care a stat în această rundă.

Luptă acebă pentru podium

În celelalte șase întâlniri ale etapei s-au impus favoritele. Unele mai greu decât era de așteptat, cum a fost cazul celor de la CS Iernut, care au câștigat tot cu 1-0 la Sânger, altele la pas. Jocuri cu multe goluri și victorii ale gazdelor au fost la Sovata, Rușii Munți și Acățari, dar este oarecum suprinzător acel „doar” 0-3 înregistrat de echipa din Sărmașu la Sâncraiu de Mureș, terenul pe care Unirea Ungheni încasa 5 din cele 8 goluri primite în 12 meciuri. Lupta rămâne deocamdată deschisă, cu trei etape rămase până la încheierea turului primul loc pare ca și asigurat, dar returul poate aduce modificări importante în ceea ce privește raportul de forțe. Cel mai dificil program penru finalul de tur îl are chiar a doua clasată, care va juca pe teren propriu cu Mureșul Luduș, apoi va merge la Sighișoara, după care va încheia turul cu vizita liderului. Aceasta are 4 puncte față de următoarele trei, astfel încât lupta pentru podium se întrevede ca principala atracție pentru finalul turului.