Home / Sport / Elanul tinereții, insuficient pentru performanță

Elanul tinereții, insuficient pentru performanță

Distribuie

În prima etapă a returului ligii secunde de futsal CSM Târgu Mureș a cedat pe teren propriu, 3-7 (1-3) cu formația Kereszthegy Remetea. Echipa foarte tinerilor jucători pe care îi are la dispoziție antrenorul Lucian Nicușan nu a făcut față unei echipe mult mai experimentate și net superioară din punct de vedere fizic. Deși posedau o tehnică superioară și a fost echipa care și-a creat mult mai multe situații de gol, mureșenii au fost taxați în special pe contraatac. Harghitenii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 6, gazdele au egalat după 3 minute, prin Kurcsi, dar în „fatidicul” minut 13 adversarii au punctat de două ori, stabilind scorul la pauză. La reluare tot mureșenii au avut posesia, dar un alt contraatac al harghitenilor a majorat în minutul 24 scorul la 1-4. Același Kurcsi a redus diferența la jumătatea reprizei secunde și la intrarea în ultimele 5 minute gazdele au jucat cu portar-jucător, forțând revenirea. Două baloane pierdute au permis harghitenilor să se desprindă definitiv, în minutele 38 și 39 și soarta jocului era pecetluită la 2-6. În penultimul minut Ordog a mai punctat pentru gazde, dar și oaspeții au reușit să mai înscrie o dată în fața unei echipe demoralizate. CSM rămâne pe ultimul loc în seria 2 din liga II, cu 0 puncte. Deși a obținut două victorii, echipa plătește tribut managementului clubului, fiind penalizată din cauza unor datorii la foștii jucători cu 6 puncte. În clasament îi devansează cu un singur punct adversara din etapa viitoare, Junior Corund, pe care o vor întâlni peste două săptămâni, pe terenul acestora.

Cinci docufiction despre căderea și ridicare din abuzul de droguri

Sticker/Cine sunt eu? – o parabolă a pierderii identității din cauza drogurilor

”Dealerul morții”, evadare din ”infernul drogurilor”

Clean-up. Curajul Mădălinei

Povestea lui Mircea

Povestea Melaniei, nevoia de iubire şi atenţie satisfăcută cu droguri

CSU Târgu Mureș: Rezultate bune la ciclism

Distribuie În ziua a treia a competiției de ciclism Serbia Epic Series, sportivul Patrick Pescaru …

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.