Handbalistele junioare, la polii clasamentului Sport
  • 243 Vizualizări

Handbalistele junioare, la polii clasamentului

După prima etapă a returului Campionatului Național de handbal la categoria junioarelor I echipele târgumureșene continuă să fie polii clasamentului seriei E. În această etapă lidera seriei, totodată campioana en-titre, CSM Târgu Mureș a învins cu 29-27 la Baia Mare cu a doua clasată înaintea acestei etape, CSȘ 2. Mureșencele făcuseră deplasarea la Baia Mare după ce în seara zilei de dinainte au susținut partida de pe teren propriu cu CSU Reșița, în Divizia A. Jocul a fost echilibrat până la jumătatea primei reprize, după care mureșencele și-au intrat în ritm și la pauză au avut trei goluri avantaj (16-13). Acesta a fost majorat imediat după reluare și la jumătatea reprizei diferența a ajuns la 6 goluri (24-18, apoi 25-19). O relaxare prematură a permis maramureșencelor să se apropie și scorul s-a strâns spre final, diferența ajungând chiar până la un singur gol cu 3 minute rămase. Monica Bărăbaș a fost cea mai bună marcatoare cu 8 goluri, fiind urmată de Flavia Munteanu, cu 7, Carla Lăcătuș și Sarah Darie câte 4, Tania Coșarcă și Roxana Guță câte 3.

Pe locul secund a revenit formația clujeană CSȘ Viitorul, care s-a impus în fața celeilalte formații mureșene, CS Arena. Întâlnirea a avut loc la Târgu Mureș, iar clujencele au câștigat ambele reprize, cu 18-12 prima și 38-24 la final. Întâlnirea dintre cele două echipe mureșene va avea loc în etapa viitoare, cu CSM în rolul de gazdă. Reamintim, partida din tur nu a avut loc, motiv pentru care CS Arena a primit și o penalizare pentru neprezentare.