Replică bună, și atât Sport
  • 90 Vizualizări

Replică bună, și atât

În etapa a XI-a a seriei V din Liga III de fotbal Avântul Reghin a pierdut cu 4-2 partida susținută pe terenul uneia dintre pretendentele la promovare, formația maramureșeană Fotbal Comuna Recea. Cu trei rezultate de egalitate pe teren propriu, dar și un eșec, celelalte trei remize obținute de reghineni în deplasare nu completau deficitul de puncte, dar era clar că gazdele sunt mari favorite. Avântul a fost însă un adversar redutabil și a rezistat mai bine de o oră fără să primească gol. Toate cele 6 goluri reușite au fost înscrise în repriza secundă. Gazdele au descis scorul prin Norbert Janos în minutul 65, dar după numai un minut Florin Truţa reușea egalarea. Maramureșenii s-au desprins la 3-1 cu dubla lui Alexandru Mărieş, în minutele 76 și 86. Același Truța a reușit și el dubla în primul minut al prelungirilor, dar era prea târziu pentru revenire. Mai mult, Teuţ a mai punctat o dată pentru gazde la ultima fază a partidei. Comuna Recea se menține la un singur punct în spatele liderului Luceafărul Oradea, în timp ce Avântul coboară pe locul 13, cu 12 puncte, dar la 5 distanță de următoarele clasate.