Din nou golgheteră, dar calificarea a fost ratată Sport
  • 274 Vizualizări

Din nou golgheteră, dar calificarea a fost ratată

Târgumureșeanca Szeghalmi Krisztina, aflată în prezent la Steaua a fost din nou golghetera reprezentativei României de polo feminin în jocul retur al barajului pentru calificarea la Europene cu Germania.

Ea a înscris 5 din cele 11 goluri ale României, dar echipa a ratat calificarea la loviturile de departajare.

După ce a învins cu 14-13 în primul meci, în partida retur, disputată în Germania, la Duisburg, „tricolorele” au câștigat primele două reprize, cu 2-1 și 3-2, au încheiat-o la egalitate pe a treia, scor 2-2, deci aveau 7-5 la ultima pauză. Gazdele au revenit spre final, au câștigat cu 5-2 ultimul act, cu 10-9 întâlnirea și au trimis partida la loviturile de departajare. Germania a fost mai exactă în execuții și a învins la final cu 14-11, 4-2 la penalty-uri. Celelalte goluri ale echipei le-au înscris Briana Mihăilă 4, Claudia Pilică și Johana Toth câte 1 gol. Krisztina reușise golurile de 4-1, 7-5 și 8-7 pentru România, a egalat la 9 și a transformat prima lovitură de departajare a echipei.