O primă victorie pentru Euro la feminin Sport
  • 101 Vizualizări

O primă victorie pentru Euro la feminin

În a doua partidă din cadrul grupei H a preliminarilor pentru calificarea la Campionatul European 2021 de fotbal feminin care se vor disputa în Anglia, reprezentativa României a învins pe terenul de la Mogoșoaia cu scorul de 3-0 echipa Lituaniei. Deși „tricolorele” au controlat jocul, cele trei goluri au fost reușite în urma a două lovituri de la 11 metri și un autogol. Au înscris din penalty Ștefania Vătafu (minutul 17) și Andreea Voicu (70), iar autogolul l-a înscris în minutul 29 Neverdauskaite. În echipa de start s-a aflat doar una dintre cele patru foste jucătoare ale echipei ASA Târgu Mureș. Aceasta a fost Bianca Sandu (foto), aflată acum în Ungaria, la Diosgyöri VTK, înlocuită în minutul 69. O a doua, ludușeanca Andrea Herczeg (acum tot în Ungaria, la Szent Mihaly KFT), a intrat în minutul 78. Barabási Kinga (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc) și Brigitta Göder  (Györ ETO) nu au fost folosite, dar a fost prezentă și o a cincea ex-mureșeană, portarul titular Andreea Părăluță, accidentată, dar venită din Spania pentru a-și susține colegele.

În primul meci din grupa din care mai fac parte Belgia, Elveția și Croația, România a cedat la Cluj cu 0-1 în fața Belgiei. Următorul joc, ultimul din acest an, va avea loc marți, 12 noiembrie, în Elveția.