Home / Sport / O primă victorie pentru Euro la feminin

O primă victorie pentru Euro la feminin

În a doua partidă din cadrul grupei H a preliminarilor pentru calificarea la Campionatul European 2021 de fotbal feminin care se vor disputa în Anglia, reprezentativa României a învins pe terenul de la Mogoșoaia cu scorul de 3-0 echipa Lituaniei. Deși „tricolorele” au controlat jocul, cele trei goluri au fost reușite în urma a două lovituri de la 11 metri și un autogol. Au înscris din penalty Ștefania Vătafu (minutul 17) și Andreea Voicu (70), iar autogolul l-a înscris în minutul 29 Neverdauskaite. În echipa de start s-a aflat doar una dintre cele patru foste jucătoare ale echipei ASA Târgu Mureș. Aceasta a fost Bianca Sandu (foto), aflată acum în Ungaria, la Diosgyöri VTK, înlocuită în minutul 69. O a doua, ludușeanca Andrea Herczeg (acum tot în Ungaria, la Szent Mihaly KFT), a intrat în minutul 78. Barabási Kinga (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc) și Brigitta Göder  (Györ ETO) nu au fost folosite, dar a fost prezentă și o a cincea ex-mureșeană, portarul titular Andreea Părăluță, accidentată, dar venită din Spania pentru a-și susține colegele.

În primul meci din grupa din care mai fac parte Belgia, Elveția și Croația, România a cedat la Cluj cu 0-1 în fața Belgiei. Următorul joc, ultimul din acest an, va avea loc marți, 12 noiembrie, în Elveția.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.