Home / Sport / Victorie doar pentru moral

Victorie doar pentru moral

Distribuie

Echipa feminină de baschet BC Sirius-CS Mureșul Târgu Mureș a obținut după o serie de cinci înfrângeri în jocuri oficiale și prima victorie a sezonului. Mureșencele au câștigat partida din returul primei faze a Cupei României, 56-49 cu Agronomia București, dar au părăsit competiția, scorul jocului tur fiind 60-45 în favoarea bucureștencelor. A fost totuși o victorie importantă pentru moralul echipei care cedase cele patru întâlniri susținute în seria Vest a Ligii Naționale și cea amintită din Cupa României. Victorie așadar, deși doar pentru moral, dar una obținută cu mari eforturi, conturată abia spre final. Primul sfert a fost extrem de echilibrat, încheiat cu avantaj minim de partea gazdelor (18-16), care au evoluat din nou modest în al doile act, cedat cu 6-12. Cu cele 4 puncte de la pauza mare și 15 din jocul tur, oaspetele s-au văzut deja calificate în turul secund și au slăbit ritmul, mureșencele reușind să se impună în cele două sferturi ale reprizei secunde, 21-16 și 11-5. Principala marcatoare pentru echipa mureșeană a fost noua achiziție, americanca Mariah Cauhryn
Smelser, cu 13 puncte. Alte patru jucătoare au înscris fiecare câte 9 puncte, Brittney Dunbar (1×3), Alexandra Bobar, Andreea Feiseș (1×3) și Gál Emese (3×3), celelalte puncte ale gazdelor fiind înscrise de Cristina Badi, cu 5 și Diana Ignat 2. Mureșencele vor avea o săptămână de pauză în campionat, după care au șansa de a obține o primă victorie și în campionat.

În 24 noiembrie vor juca în deplasare, la CSU Rookies Oradea, formație pe care au învins-o clar înaintea startului în campionat, la Cupa Sirius.

Cinci docufiction despre căderea și ridicare din abuzul de droguri

Sticker/Cine sunt eu? – o parabolă a pierderii identității din cauza drogurilor

”Dealerul morții”, evadare din ”infernul drogurilor”

Clean-up. Curajul Mădălinei

Povestea lui Mircea

Povestea Melaniei, nevoia de iubire şi atenţie satisfăcută cu droguri

Concurs de proiecte sportive la Primăria Târgu Mureș

Distribuie Primăria Municipiului Târgu Mureș anunţă concurs de proiecte pentru finanţarea acţiunilor sportive pentru anul 2024. …

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.