Mureșeancă prezentă la Tokyo Sport
  • 171 Vizualizări

Mureșeancă prezentă la Tokyo

Cu mureșeanca Szöcs Bernadette în lot, reprezentativa feminină de tenis masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. „Tricolorele” practicante a sporului cu mingea de celuloid au obținut acest rezultat  în urma turneului preolimpic disputat în Portugalia, la Gondomar. În cadrul competiției urmau să se califice la Tokyo primele nouă naționale, iar doi sportivi din fiecare națională clasată în primele nouă se califică și ei în proba de simplu la Jocurile Olimpice. Câștigătoarea finalei turneului din Portugalia s-a calificat automat la Jocurile Olimpice, iar învinsa din finală intra pe un nou tablou, în urma căruia se poate califica. România a obținut direct calificarea după ce a învins în semifinale cu 3-0 Italia, apoi cu 3-2 India, în finală. Mureșeanca a câștigat jocul disputat în semifinală 3-0 (11-6, 11-8, 11-3) cu Debora Vivarelli, dar a cedat ambele partide din finala cu India, 1-3 cu Manika Batra și 2-3 cu Sutirtha Mukherjee. Cele trei puncte pentru România din finală le-au reușit Daniela Dodean Monteiro și Elizabeta Samara, cu câte un joc de simplu și cel de dublu.

La masculin nu s-a reușit acest lucru, naționala în care se află și fratele lui Berni, Hunor, a pierdut în semifinale, 2-3 cu Slovacia și șansa de a ajunge în Japonia.