Nou schimb de locuri între mureșene în Liga a III-a Sport
  • 180 Vizualizări

Nou schimb de locuri între mureșene în Liga a III-a

După ce reprezentantele județului Mureș în Seria 9 a Ligii a III-a de fotbal au cedat în etapa trecută jocurile susținute pe terenurile proprii și au pierdut practic contanctul cu primele două clasate, în etapa a XIV-a ambele au evoluat în deplasare. În cele două întâlniri s-a înregistrat același rezultat, 2-1, în ambele golul victoriei a fost înscris la finalurile jocurilor. Diferența dintre cele două întâlniri a fost aceea că în jocul disputat de Avântul Reghin la Sănătatea Cluj mureșenii au fost cei care au obținut 3 puncte. Reghinenii au fost cei care au deschis scorul, prin Karoly Harko, în minutul 15, iar golul victoriei l-a reușit Vlad Bujor, în minutul 88, după ce clujenii reușiseră în minutul 34 egalarea.

Aflată pe treapta a treia a podiumului, dar la distanță de 6 puncte  de a doua clasată, Unirea Ungheni a cedat greu la liderul seriei, 1-2 cu Unirea Dej, cu golul victoriei gazdelor în minutele de prelungire. Echipa din Dej reușise să deschidă scorul în minutul 14, dar mureșenii au fost foarte aproape de a obține un punct după ce Tiberiu Petriș reușise egalarea în minutul 80. Cu cele 3 puncte obținute de Avântul, reghinenii au egalat în clasament pe Unirea și au făcut din nou schimb de locuri, având avantajul jocului direct și al golaverajului. În întâlnire tur Avântul s-a impus pe teren propriu cu 5-0, iar returul va avea loc peste două etape, în 17 aprilie. Cu patru etape rămase de disputat cele două se află acum la 9, respectiv 11 puncte de CSO Cugir și Unirea Dej, practic calificate pentru barajul pentru promovarea în liga secundă. Locurile din seria 10 pentru barajul care va decide promovata se dispută încă. Lidera seriei este Minaur Baia Mare, urmată la 2 puncte de SCM Zalău și la alte 3 de CAO 1910 Oradea și ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița.