„Festival” pe stadionul Avântul Sport
  • 227 Vizualizări

„Festival” pe stadionul Avântul

În penultima etapă din Liga a III-a de fotbal pe stadionul Avântul din Reghin a avut loc un adevărat „festival”. După ce formația reghineană reușise să învingă doar de două ori în cele 8 partide disputate pe teren propriu, în acest ultim joc „acasă” Avântul s-a impus cu 5-4 în fața formației CS Ocna Mureș. Jocul, dar mai ales evoluția scorului a fost foarte spectaculoasă. Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, autor Alecu Cioară, cel care reușea dubla imediat după pauză, reducând la 1 diferența de pe tabelă. Avântul a intrat la pauză cu 3-1, după „dubla” lui Vlad Bujor din minutele 21 și 30, urmată la doar 3 minute de golul lui Harko Karoly. Oaspeții au reușit egalarea prin Marcel Domșa în minutul 55, dar în minutul 63 Bujor a punctat din nou pentru mureșeni. Echipa din Alba a egalat din nou în minutul 74, prin Răzvan Frențiu, dar imediat a înscris și Florin Truța, parafând a treia victorie pe teren propriu pentru Avântul, care a reușit de două ori mai multe în deplasare. Cu această victorie formația reghineană și-a asigurat poziția a treia în seria 9, având înaintea ultimei etape cu 6 puncte mai multe decât ocupanta locului 4. Aceasta este a doua echipă mureșeană din serie, Unirea Ungheni 2018. Nou promovata mureșeană a încheiat la egalitate în deplasarea la ultima clasată, 0-0 cu Industria Galda și își va disputa locul 4 în ultima etapă pe teren propriu cu Sticla Arieșul Turda, aflată la un punct. Pentru barajul de promovare în Liga a II-a s-au calificat Unirea Dej și CSO Cugir, despărțite de 2 puncte, prima urmând să încheie sezonul regulat cu Avântul.