Home / Sport / „Festival” pe stadionul Avântul

„Festival” pe stadionul Avântul

Distribuie

În penultima etapă din Liga a III-a de fotbal pe stadionul Avântul din Reghin a avut loc un adevărat „festival”. După ce formația reghineană reușise să învingă doar de două ori în cele 8 partide disputate pe teren propriu, în acest ultim joc „acasă” Avântul s-a impus cu 5-4 în fața formației CS Ocna Mureș. Jocul, dar mai ales evoluția scorului a fost foarte spectaculoasă. Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, autor Alecu Cioară, cel care reușea dubla imediat după pauză, reducând la 1 diferența de pe tabelă. Avântul a intrat la pauză cu 3-1, după „dubla” lui Vlad Bujor din minutele 21 și 30, urmată la doar 3 minute de golul lui Harko Karoly. Oaspeții au reușit egalarea prin Marcel Domșa în minutul 55, dar în minutul 63 Bujor a punctat din nou pentru mureșeni. Echipa din Alba a egalat din nou în minutul 74, prin Răzvan Frențiu, dar imediat a înscris și Florin Truța, parafând a treia victorie pe teren propriu pentru Avântul, care a reușit de două ori mai multe în deplasare. Cu această victorie formația reghineană și-a asigurat poziția a treia în seria 9, având înaintea ultimei etape cu 6 puncte mai multe decât ocupanta locului 4. Aceasta este a doua echipă mureșeană din serie, Unirea Ungheni 2018. Nou promovata mureșeană a încheiat la egalitate în deplasarea la ultima clasată, 0-0 cu Industria Galda și își va disputa locul 4 în ultima etapă pe teren propriu cu Sticla Arieșul Turda, aflată la un punct. Pentru barajul de promovare în Liga a II-a s-au calificat Unirea Dej și CSO Cugir, despărțite de 2 puncte, prima urmând să încheie sezonul regulat cu Avântul.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Mureșenii pe podium chiar și în luptă cu sportivi mai mari!

Distribuie Finala Campionatului Național de lupte U17-Odorheiu Secuiesc 2022 a adus rezultate foarte bune pentru …