Avântul decide câștigătoarea seriei Sport
  • 141 Vizualizări

Avântul decide câștigătoarea seriei

În ultima etapă a sezonului regulat din Liga a III-a de fotbal Avântul Reghin a fost cea care a decis câștigătoarea Seriei 9. Virtual calificată împreună cu CSO Cugir pentru barajul de promovare în Liga a II-a, liderul Unirea Dej încheia jocurile din serie cu jocul de pe teren propriu cu echipa din Reghin. Cu 2 puncte în fața echipei din Alba, dejenii aveau nevoie de victorie pentru a se menține pe primul loc, urmând ca în prima etapă a barajului să întâlnească ocupanta locului secund în Seria 10. Cele două se aflau la egalitate perfectă în jocurile directe, câte un 1-0 pe teren propriu, diferența la golaveraj fiind de asemenea aceeași. Avântul și-a confirmat statutul de „echipă a deplasărilor” și a obținut al 19-lea punct în deplasare, din totalul de 31. Partida s-a încheiat 3-3 și victoria cu 1-0 a formației CSO Cugir la Sănătatea Cluj i-a urcat pe aceștia pe primul loc, cu avantaj de un gol. Astfel, la baraj dejenii vor întâlni Minaur Baia Mare, iar CSO Cugir pe SCM Zalău. În jocul de la Dej Avântul a fost cea care a impus ritmul. Bogdan Stavilă a deschis scorul în minutul 4 și a stabilit rezultatul primei reprize în minutul 28, după ce Serediuc a egalat la 1 în minutul 9. Paul Luca a dus în minutul 65 scorul la 3-1 pentru mureșeni, dar gazdele au reușit egalarea în interval de doar două minute, mai exact în minutele 80 și 81, prin Ionuț Rus și același Serediuc. Avântul avea la rândul ei asigurat locul 3 și încheie ediția la 10 puncte de cele două fruntașe.

Final mai puțin reușit pentru noua promovată

Situată o bună perioadă pe locul 4, în câteva etape chiar pe 3,
Unirea Ungheni nu a reușit să-și mențină poziția. Deși a evoluat pe teren propriu, formația mureșeană a cedat cu 0-3 cu Sticla Arieşul Turda, tocmai una dintre echipele care o puteau devansa în clasament. Deși proporțiile scorului ar indica un joc la discreția oaspeților, Unirea a oferit o bună replică unui adversar pragmatic. Primul gol a venit în urma unui penalty transformat de Florin Dan (nicio legătură cu târgumureșeanul care a activat la ASA între 2010 și 2012) în minutul 7. După ce și gazdele au irosit câteva ocazii de egalare, tot el a dublat avantajul echipei sale în minutul 62, iar experimentatul Valentin Lemnaru a pecetluit soarta partidei în minutul 83. Astfel, Unirea încheie ediția de debut în Liga III pe locul 5, un loc lipsit de emoții, fără pretenții la locurile de baraj și fără grijile retrogradării, griji de care până la urmă sunt scutite mai toate echipele aflate pe locuri codașe.

(foto: TurdaNews)