Home / Sport / Medalie pentru cadete, argintul la îndemână

Medalie pentru cadete, argintul la îndemână

Înaintea ultimei etape din cadrul turneului final al Campionatului Național de volei al categoriei Cadete soarta titlului de campioană a fost decisă și aproape sigur și cel de vicecampioană. CSM București a obținut a patra victorie, 3-0 cu organizatoarea turneului, CSȘ Sighetu Marmației, și totalizează 12 puncte, la 4 de a doua clasată. Aceasta este CSU Medicina CNUE Târgu Mureș, care mai are de susținut jocul cu echipa gazdă, singura care nu a câștigat niciun set în patru partide. Mureșencele au învins în partida din etapa a IV-a cu 3-0 Dinamo București, care a rămas cu 6 puncte și a coborât pe locul 4. Echipa dinamovistă, campioană la junioare I, a fost devansată cu un punct de CTF Mihai I București, care s-a impus cu 3-1 în fața formației CSȘ Bega Timișoara. În urma acestor rezultate mureșencele și-au asigurat un loc pe podium, indiferent de rezultatele ultimei etape. Rapid (Colegiul Tehnic Feroviar) – Dinamo este așadar jocul pentru locul III. Ținând cont de situația din clasament, pentru a obține bronzul ambele echipe au nevoie de victorie, indiferent de rezultat.

Mai greu decât o arată scorul

Partida mureșencelor din penultima etapă se anunța una deosebit de dificilă, dar în aceeași măsură importantă. În cazul unui eșec CSU Medicina putea rata podiumul. Victoria cu 3-0 pare una categorică, dar situația a fost cu totul alta. Scorul celor trei seturi a fost 26-24, 25-23, 25-13, dar mureșencele au avut mari emoții în primele două seturi și până aproape la jumătatea celui de-al treilea. Un numitor comun al celor trei acte a fost startul cu 2-0 al mureșencelor. În primul Dinamo a fost cea care s-a aflat aproape în permanență la conducere. Avantajul nu a fost doar de 2-3 puncte, dar aproape cu fiecare ocazie când mureșencele reușeau egalarea greșeau serviciul care le putea aduce în avantaj. Așa s-a petrecut și la 23, astfel Dinamo a avut prima minge de set. Aceasta a fost anulată și mureșencele și-au adjudecat primul act în prelungiri. În al doilea ele au avut mai mult inițiativa, dar punctul vulnerabil a fost preluarea. De la 13-9 s-a ajuns la 13-14, la 16-15 au fost egalate, după care alte trei preluări defectuoase păreau că le-a adus eșecul. S-a egalat însă la 22 și a fost valorificată prima minge de set. Setul 3 a fost unul supriză prin evoluția scorului. Dinamo egalase de la 7-10, dar mai departe a fost depășită cu ușurință. S-a ajuns surprinzător de repede la 22-11 și până la final au mai reușit doar două.

Se preconizează un podium cu aceleași trei echipe ca și în turneul junioarelor I, dar fiecare pe altă poziție (la junioare I ordinea a fost Dinamo, CSM, CSU Medicina).

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Bolizi, viteză și adrenalină: Super Rally la Târgu Mureș!

Municipiul Târgu Mureș va găzdui sâmbătă, 19 iunie, a doua etapă a Campionatului Național de …