Home / Invatamant / FOTO: BlagaRocks! III, reușită deplină pentru Comunitatea Blaga

FOTO: BlagaRocks! III, reușită deplină pentru Comunitatea Blaga

Tabăra de la Blaga, sau mai pe scurt ”Blaga Rocks!” a bifat în perioada 1-3 septembrie cea de a treia ediție, prilej pentru suflarea Liceului ”Lucian Blaga” din Reghin să demonstreze, dacă mai era nevoie, un înalt spirit de comuniune, lucru reliefat și de activitățile din cadrul taberei, povestite pe larg chiar de protagoniști.

Lecția de limba turcă

„Lecția de limba turcă, susținută de eleva voluntară Najjar Amira, a permis participanților să cunoască și alte culturi. Îmbogățirea volumului de cunoștințe, lărgirea orizontului personal constituie una dintre condițiile de bază ale dezvoltării armonioase a personalității, dar și o oportunitate benefică de  intercunoaștere a comunității de elevi și cadre didactice de la Liceul Teoretic “Lucian Blaga” Reghin. Elevii au învățat să salute, să poarte un dialog scurt specific mediului școlar, dar nu a lipsit nici ceaiul turcesc și nici rahatul specific, menite  să îndulcească atmosfera” – Prof. consilier școlar Böjte Kinga

Lecția de limba turcă

Lecția de limba chineză

„La lecţia de limba chineză elevii au fost iniţiaţi în particularităţile limbii chineze. Aceștia au făcut cunoştinţă cu sistemul de scriere care foloseşte caractere chinezeşti, dar şi pronunţia caracterelor, importanţa tonului în vorbire. Au învăţat câteva cuvinte şi propoziţii simple. Pe lângă acestea, au fost prezentate câteva aspecte culturale (nodul chinezesc, marele zid chinezesc) şi au avut ocazia să răsfoiască ziare chinezeşti, după care au gustat faimoasele bomboane chinezeşti” – Prof.  Székely Rozália

Lecția de limba chineză

Service learning (ateliere de fabricare mobilier de curte și pictură murală)

„Service learning este o strategie educaţională prin care elevii sunt încurajaţi să aducă un serviciu comunităţii din care fac parte. Cum am reuşit şi la Ediţia a 2-a a Taberei, la Atelierul de fabricare mobilier de curte din paleţi am realizat mobilă pentru curtea şcolii. Dorim astfel să creăm un spaţiu plăcut petrecerii pauzelor. Pictura murală reprezintă una dintre cele mai vechi forme de manifestare artistică, în zilele noastre devenind o modalitate de a trimite un mesaj public, vizibil tuturor. Deși pare ușor de realizat, este un proces  complex care începe cu identificarea ideii pe care vrei să o transmiți și continuă cu procurarea materialelor necesare: culori, pensule, șabloane. Deorece suntem începători în acest domeniu, a trebuit să măsurăm, să schițăm, să improvizăm, să modelăm, dar  credem că am reușit să transmitem într-un mod original valorile esențiale ale liceului nostru. Speram ca timpul și cei care ne vor trece pragul să le confirme” – Prof. Cristina Drescan

Service learning (ateliere de fabricare mobilier de curte și pictură murală)

Biblioteca vie

„Biblioteca Vie s-a bucurat de un succes mare la ediția trecutăî, ceea ce ne-a impulsionat să apelăm din nou la experţi din diferite domenii de activitate care sunt dispuşi să povestească despre viaţa şi experienţa lor.  Ne-am bucurat de prezenţa  Marianei Pădurean (avocat),  Oana Pascu (psiho-pedagog, tehnician veterinar), Andreea Cengher (ingineră la IRUM),  Daniel Lateş (inginer la IRUM), Doriana Simon (fitness)” –  Prof. Cristina Drescan

Biblioteca vie

Ora de Zumba

„Una dintre activitățile mele preferate a fost ora de Zumba alături de instructorul Alin Pop. A fost o atmosferă distractivă, am învățat pași noi și coregrafii pe diferite melodii. Mă bucur că am avut ocazia să fac mișcare dar și să ma distrez” – Mara Dumitrache, elevă clasa IX-a D

Ora de Zumba

Vizită la Velomobiel, Breaza

„A fost o experienta unică deoarece la noi în România nu prea avem ocazia să întâlnim astfel de biciclete. M-a uimit faptul că acestea, chiar dacă sunt confecționate din fibre de carbon, sunt foarte ușoare, putând fi conduse  și de noi, fără carnet de conducere. Deși sunt relativ puțini muncitori în fabrica de la Breaza, numărul bicicletelor produse este unul impresionant. De asemenea, construirea acestor velomobile este o idee foarte curajoasă la noi în țară, însă nu ajunge la toată lumea. Sper să văd pe stradă oameni care le conduc și se bucura  de o doză de sănătate, având parte și de distracție” – Iulia Danc, elevă clasa XI-a D

în vizită la Velomobiel

Activitate demonstrativă de tehnici de supraviețuire și de prim ajutor

„Activitatea s-a conturat din nevoia de a afla de la specialiști din cadrul ISU Mureș cum ar trebui să reacționăm corect în situații limită astfel încât viața noastră și a celor de lângă noi să nu fie pusă în pericol. Elevii au învățat tehnici de prim ajutor în cazul stopului cardio- respirator, al fracturilor, înecului, entorselor, arsurilor, luxațiilor, înecului cu un corp străin. De un real ajutor le-a fost exersarea acestora cu ajutorul manechinelor. Cu sprijinul invitaților elevii au descoperit cum ar trebui să reacționeze și să se comporte în caz de incendiu sau calamități naturale astfel încât să fie în siguranță în cel mai scurt timp, iar prin amabilitatea Detașamentului de Pompieri Reghin au descoperit cum acționează o mașină autospecială de stingere a incendiilor. Participanții la activitate au apreciat utilitatea acesteia în viața de zi cu zi” – Prof. Emilia Moldovan

Tehnici de supraviețuire și de prim ajutor

Atelier meșteșugăresc de confecționat mărgele

„Atelierul de mărgele ne-a testat răbdarea, creativitatea și dibacitatea. De asemenea, în cadrul acestui atelier am acumulat noi cunoștinte și aptitudini care ne vor folosi în viața de zi cu zi, de-a lungul vieții. Pe parcursul atelierului meștelugăresc coordonat de  Asociația Csillag,  am avut ocazia de a ne cunoaște colegii mai mari sau în cazul bobocilor, colegii care ne vor fi alături in cei patru ani de liceu” -elevele Diana Marcu și Denisa Moldovan

Atelier de mărgele

Jocuri cu mingea

„Jocul nu trebuie eliminat vreodată din viața noastră. Cu atât mai mult,  este necesar să facă parte din activitățile didactice. Prin intermediul jocurilor cu mingea am reușit să cream un mediu sigur și plăcut, astfel încât elevii să-și întăreasca relațiile dintre ei, să se cunoască mai bine și de asemenea să comunice mai eficient în rezolvarea unor misiuni sau activități”- Prof. Adina Friciu

Atelier de aranjamente florale

„Atelierul de flori a adus împreună frumosul, talentul, natura, buna dispoziţie şi culoarea. Sub îndrumarea caldă a d-nei Oltean Zamfira, elevii noştri au fost artişti florali ce au învăţat cum să facă un aranjament  de flori deosebit, având în vedere combinarea  plantelor, a culorilor,  a tehnicilor de  aranjare. De asemenea, au aflat despre importanţa design-ului interior. Elevii au rămas  impresionaţi de faptul că se pot realiza atât de multe obiecte de decor din ce există la îndemână în jurul nostru în natura şi cu ocazii diferite, ceea ce duce la o schimbare de stare pozitivă în faţa frumosului. La final,  elevii noştri au fost răsplătiţi  şi cu o surpriză plăcută, aceştia putând lua creţia lor acasă” – Prof. Andreea Dumitrache

Atelier de aranjamente florale

Vizită la Casa Cardinalului Alexandru Todea

„Elevii au aflat lucruri pe care nu le știau despre cel care a fost Alexandru Todea, protopop,  episcop, mitropolit, arhiepiscop, cel care a ajuns de la preot până la ultimul rang, cel  de  cardinal.  Prezentarea pe care a făcut-o doamna Mariana Roman, nepoata acestuia, a dezvăluit multe aspecte ale personalității. Persecuția și greutățile pe care le-a întâmpinat nu l-au determinat sub nicio forma sa își lepede credința. Spiritul calm și înțelepciunea au fost surse de energie pentru mulți enoriași. Elevii au învățat lecții de viață, au putut sa conștientizeze că valorile nu se pierd, că perseverenta și disciplina  se învață, iar  cu ajutorul lor se pot îndeplini lucruri mărețe” – Prof. Mirela Cioloca

La casa Cardinalului Alexandru Todea

Atelier de pictură pe porțelan

„În cadrul unei atmosfere relaxante, cu biscuiți și o cană cu ceai, elevii Liceului Tehnologic ”Lucian Blaga” din Reghin și-au explorat  creativitatea, pictând pe farfurii de porțelan. În același timp, au comunicat în limba engleză cu cea care s-a ocupat de atelier, Thea Wijnen, din Olanda, care locuiește însă în România. Produsul final a dovedit tuturor ca se pot obține lucruri frumoase atunci când ni se dau idei, când la rândul nostru ne implicăm și suntem dispuși să ne lăsăm imaginația să zboare. A fost un atelier interesant, creativ, având ca participanți elevi cu suflete frumoase” – Prof. Mirela Cioloca

Atelier de pictură pe porțelan

Lecția de scrimă

„Sub îndrumarea antrenorului de spadă Szabó Zoltán, elevii de la CSS Târgu Mureş au ţinut o demonstraţie a măiestriei lor în faţa elevilor noştri, prezentare însoţită de informaţii şi indicații preţioase legate de cum se mânuieşte corect floreta, utilitatea echipamentului pentru scrimă, regulile şi punctajul acordat în asalturi.  După iniţiere, elevii noştrii au fost curioşi să-şi încerce abilităţile în această artă sportivă. La finalul activităţii au fost încântaţi pentru oportunitatea care li s-a oferit cu ocazia acestei tabere” – Prof. Székely Rozália

Lecția de scrimă

Atelier de preparat cocă și atelier de cusătură

„Rapsodul popular Maria Bucin Crișan, sau mătușa Marie cum o știe lumea, la cei 80 de ani ai săi le-a arătat elevilor cum se face în cuptor. Aceștia au văzut cum se încălzește un cuptor cu lemne, au participat activ la frământat aluatul,  și au deprins secretele pentru a obține o cocă cu varză reușită. Cât timp aluatul a stat la dospit elevii au avut ocazia să exerseze cusătura tradițională românească sub îndrumarea doamnei preotese Muntean Emilia, dascăl o viață întreagă. Cu un pic de etamină, ață roșie, un ac și dorință de a învăța ceva nou participanții la atelier și-au creat propriile semne de carte cu motive populare românești la șezătoarea din șura casei din Hodac pusă la dispoziție cu atâta amabilitate de către Muzeul Etnografic ”Anton Badea” din Reghin. Rezultatul gustos al atelierului a fost savurat de elevi și profesori deopotrivă, iar semnele de carte își așteaptă întrebuințarea” – Prof. Emilia Moldovan

Demonstrație făcută de Maria Bucin Crișan, proaspă distinsă cu titlul de Tezaur Uman Viu

„Drumeție în Cheile Turzii

În cadrul drumeţiei la Salina Turda şi Cheile Turzii, am beneficiat de un tur ghidat în salină, unii am vâslit pe lacul din subteran, alţii s-au dat în carusel, s-au plimbat, sau au jucat tenis şi biliard. Am făcut şi mişcare, coborând şi urcând cele 13 etaje, mai precis 172 de trepte. Apoi am străbătut cei 1300 metri ai Cheilor Turzii de-a lungul văii Hăşdate. La întoarcere am ales traseul turistic marcat cu punct roşu care ne-a dat ocazia să admirăm Cheile de sus. A fost o zi de neuitat petrecută în compania unor oameni faini” – Prof. Cristina Drescan

La Salina Turda

Drumeție în Canionul 7 Scări

„Excursia la Canionul Șapte Scări și Vârful Piatra Mare (cota 1844 m) a fost pentru unii o provocare, pentru alții o tură obișnuită, însă cu toții am profitat de această oportunitate de relaxare îmbinată cu autocunoaștere, socializare și voie bună. Ne-am testat limitele ieșind din zona noastră de comfort într-un cadru minunat în care peisajele montane ne-au fermecat, vremea a ținut cu noi și astfel drumeția a fost un adevărat succes și datorită tinerilor voioși a căror voce a răsunat prin Munții Piatra Mare” – Prof. Kosztan Katinka.

Pe Vârful Piatra Mare (cota 1844 m)

Tura de biciclete Reghin-Cașva-Gurghiu si retur

„Mișcarea este esențială în dezvoltarea armonioasă a unui om și mai importantă în menținerea tonusului și a imunității. Scopul nostru a fost ca prin aceste trasee străbătute cu bicicletele să dezvoltăm spiritul de echipă, să ne autodepășim indiferent de circumstanțe, să (re)apreciem natura și toate aspectele sale uluitoare, și nu în cele din urmă să promovam sportul. Crearea unei comunități este aspectul cel mai demn de menționat, deoarece acesta a fost și țelul Taberelor Blaga. Elevii noștri învață să comunice mai eficient, să își dezvolte încrederea în sine și să se adapteze unor noi condiții ce se află în afara zonelor de confort. Traseul urmat de această dată a fost Reghin-Cașva-Gurghiu si retur. Am avut deosebita plăcere de a-l avea în compania noastră pe domnul director Mihai Gherghel. Dânsul ne-a făcut incursiunea în minunățiile Parcului Dendrologic de la Gurghiu, iar alături de acesta elevii au aflat despre istoria acestui loc, raritatea unori arbori, dar și norocul de a avea asemenea specii ”la o aruncătură de băț” – Prof. Adina Friciu

Alin ZAHARIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

Dublă lansare IRUM, la Ziua Forestierului: TAF 690 S5 și TAGRO, echipat forestier

În această toamnă, continuând să inoveze în centrul de cercetare și dezvoltare iFOR, producătorul român …