Unirea învinge, Avântul nu ajută Sport
  • 216 Vizualizări

Unirea învinge, Avântul nu ajută

În cele două partide în care au evoluat echipele mureșene din seria 9 a Ligii a III-a de fotbal s-au impus oaspeții. Cu toate cele trei puncte s-a întors acasă de la Turda formația Unirea Ungheni 2018. Mureșenii au învins în etapa a XIV-a, a cincea a returului, 2-1 cu formația locală Sticla Arieșul și se mențin pe locul 3 al clasamentului, cu 28 puncte, 9 victorii, un rezultat de egalitate și 4 înfrângeri. Singura remiză a fost cea înregistrată în etapa precedentă, 1-1 pe teren propriu cu a doua formație mureșeană din acest eșalon, Avântul Reghin. În jocul de la Turda Unirea a deschis scorul în minutul 8, prin Flavius Toboșaru, Andrei Cobârzan a egalat în minutul 39 pentru gazde, iar Victor Astafei a adus victoria echipei sale în minutul 70. Pentru echipa din Ungheni este al șaselea joc fără înfrângere, cu serie de 16 puncte, după ce în primele 8 etape au cedat de patru ori.

Piedici puse între „frați”

Dacă deseori echipele din același județ sunt suspectate că se susțin reciproc, și mai des între acestea orgoliile împiedică obținerea performanței. Unirea Ungheni se afla la 7 puncte în spatele celei de-a doua clasate, Metalurgistul Cugir și la 12 de liderul CS Hunedoara. La diferența de 7 puncte s-a ajuns după remiza din etapa trecută între cele două mureșene. Avântul a primit în această rundă vizita echipei din Cugir, iar o victorie a reghinenilor putea facilita Unirii apropierea de Metalurgistul. Avântul a reușit însă doar egalarea la 1 în minutul 73, prin Valeriu Vrabie, după ce Selagea a deschis în minutul 28 scorul, din penalty. Oaspeții au mai punctat însă de trei ori în ultimul sfert de oră, prin Vitinha (min. 78), Marius Lupu (86) și Lucien Contra (90+3), au învins cu 4-1, menținându-și avantajul de 7 puncte față de Unirea. Avântul rămâne cu 14 puncte pe locul 7 (din 10) și va juca în etapa următoare, ultima din aceast an, la Cluj, cu Academia de Fotbal Viitorul. În această ultimă rundă din 2021 Unirea va evolua tot în deplasare, tocmai la Cugir, urmând ca ultimele trei etape din retur să se dispute în luna martie.