Victorie cu „norma” îndeplinită Sport
  • 215 Vizualizări

Victorie cu „norma” îndeplinită

CSM Târgu Mureș a obținut o nouă victorie la scor în cadrul Ligii I la baschet masculin. În partida din cadrul etapei a XIII-a, a doua din retur, mureșenii s-au impus în deplasare cu 100-57 (25-17, 16-11, 34-14, 25-15) în fața formației ACS CNAV Eagles București. Un nou joc în care echipa antrenorului George Trif a atins borna celor 100 de puncte și s-a putut rula întreg lotul deplasat. Victoria în fața unei formații aflate în subsolul clasamentului era una scontată. Mureșenii reușiseră în tur în fața bucureștenilor un record de puncte înscrise, victorie cu 145-40 și veneau după un scor asemănător în etapa trecută, 135-42 cu o altă bucureșteană, ACS NN Ulisse. În partida disputată luni primele două sferturi au fost relativ echilibrate, după care mureșenii au apăsat pe accelerație și scorul a luat proporții. Echilibru a fost dealtfel doar în primele minute, gazdele aflându-se în avantaj pe tabelă până la 6-4.

Accelerație spre final

Diferența a ajuns la peste 10 puncte abia în al doilea act, dar fără o desprindere semnificativă. Aceasta s-a reușit după aproape trei minute din sfertul al treilea, când avantajul a crescut la 20 de puncte, după cele trei coşuri consecutive reușite de către noua achiziție, americanul Ross-Miller. Până la ultima pauză acest avantaj a crescut până la 30 puncte, în special prin coşurile lui Alin Borșa. Mai rămânea realizarea „baremului”, pragul psihologic al „sutei”. Acest lucru l-a reușit de această dată Szilveszter Botond cu doar câteva secunde înainte de ultima sirenă. De menționat, jucătorii CSM s-au axat mai mult pe jocul combinativ, s-a aruncat foarte puțin de la distanță, având o singură reușită din 10 tentative. Principalul marcator al echipei mureșene a fost același Goran Martinic (în foto), cu 18 puncte. L-au urmat Alin Borşa cu 15, Kiss Rolánd 14, Sánta Szabolcs 12, Ross-Miller 12, Vladislav Solopa 10, Szilveszter Botond 6, Vlad Nistor 5 (1×3), Andrei Mureşan 4, Mihnea Tălmăcean 4. Au mai jucat Engi-Rosenfeld Dávid şi Răducu Blaga.CSM ocupă locul 3, după CSU Știința, singura în fața căreia au cedat mureșenii, și ABC Laguna, ambele din București, dar ultima cu un joc mai mult. Formația mureșeană va susține următorul joc pe teren propriu cu ultima clasată, Politehnica Iași, partidă care va avea loc joi, 3 martie, ora 17.00.