Un nou start cu poticneli Sport
  • 138 Vizualizări

Un nou start cu poticneli

În etapa a XIV-a, joc restanță din cadrul Liga Națională de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș s-a impus pe teren propriu cu 74-58 (14-17, 22-14, 17-11, 21-16) în fața dormației CSM Târgoviște. Victoria mureșencelor era una scontată, dar și în acest joc una dintre probleme a fost lipsa constanței, sferturi cu evoluții modeste. În acest caz a fost primul act, singurul cedat de gazde. Deși au preluat conducerea la începutul sfertului secund, mureșencele au avut probleme în tentativa de a se desprinde. Au reușit să-și creeze un avantaj cât-de-cât liniștitor abia spre finalul sfertului doi, când au obținut avantaj de 10 puncte. Acesta nu s-a dovedit decisiv, deoarece dâmbovițencele au reușit după pauza mare să revină, trecând chiar din nou la conducere. S-a reușit totuși din nou redresarea, până la ultima pauză avantajul s-a mărit la 11 puncte și până la final acest avantaj a fost bine gestionat.

Seria victoriilor poate continua

În urma acestei restanțe mureșencele au revenit pe locul 6, dar au în continuare un joc și două mai puțin disputate față de cele două formații aflate în lupta pentru locurile 4 și 5, cele care vor evita duelul cu cele trei fruntașe, cu șansa calificării în semifinala campionatului. Pentru formația mureșeană urmează un nou joc pe teren propriu în care sunt favorite. Acesta se va disputa sâmbătă, 12 martie, ora 18, în compania Universității Cluj. Marcatoarele Sirius în partida cu CSM Târgoviște: Ruth Sherrill 27 (1×3), Rebecca Raluca Lipovan 17 (3×3), Solyom Sara 14 (3×3), Ruxandra Chiș 7 (1×3), Cristina Badi 7 (1×3), Czimbalmos Timea și Andreea Feiseș câte 1 punct. A mai jucat, Sorana Anca.