Cursa de regularitate continuă Sport
  • 177 Vizualizări

Cursa de regularitate continuă

În etapa a XVII-a a Ligii I de baschet masculin CSM Târgu Mureș s-a impus la scor în deplasarea de la Brașov, 91-36 cu ACS Ralph di localitate. După cum era de așteptat, partida a fost controlată autoritar de către mureșeni. CSM ocupa locul secund, cu 15 victorii și un singur eșec, în timp ce echipa de la poalele Tâmpei a obținut doar 3 victorii. După un joc fără istoric poate fi menționat doar faptul că elevii antrenorului George Trif s-au impus în toate cele patru sferturi (20-11, 23-5, 27-11, 21-9), nereușind să atingă bariera „sutei”, lucru deseori reușit în această ediție. În compensație, jocurile care nu au grad mare de dificultate dau ocazia celor mai tineri să evolueze mai multe minute. Astfel, CSM a rulat întreg lotul de 12 jucători de pe foaia de joc, cu un minim de 6 minute pe parchet. Cu doar 25 minute în teren, Goran Martinic a fost cel mai bun marcator al întâlnirii, cu 22 puncte (2×3). Cu câte 16 puncte l-au urmat căpitanul Sánta Szabolcs și Kenneth Craig Ross, iar Vladislav Solopa a înscris 15. Celelalte puncte ale mureșenilor le-au înscris: Engi-Rosenfeld Dávid, Andrei Mureşan și Darius Coste (1×3) câte 6, Kiss Rolánd 4. Au mai jucat Szilveszter Botond, Norbert Steff, Mihnea Tălmăcean și Robert Trif.

Program „accesibil”. CSM se menține pe locul secund și până la confruntarea pentru prima poziție cu CSU Știința București mai au de disputat trei partide. Următoarele două vor fi la Târgu Mureș, apoi un prim test mai dificil, la București, cu Laguna. Cele două întâlniri de pe teren propriu vor avea loc la interval de doar cinci zile. Mai întâi marți, 29 martie, de la ora 17.00 va avea loc partida restanță din etapa a XI-a cu Agronomia București, apoi duminică, 3 aprilie, vor primi vizita echipei secunde a orădenilor de la CSM CSU. După întâlnirea cu CSU Știința București, programată în 16 aprilie, mai rămân alte două jocuri, ambele în deplasare, la Universitatea Cluj și din nou Agronomia. După acestea va avea loc turneul de promovare în Liga Națională. Cu amănunte despre felul în care se va disputa acest turneu vom reveni.