Hop depășit, urmează duelul final Altele
  • 142 Vizualizări

Hop depășit, urmează duelul final

În etapa a XIX-a a Ligii I de baschet masculin CSM Târgu Mureș a învins în deplasare formația Laguna București, scor 85-68 (23-24, 25-16, 20-16, 17-12). Pentru mureșeni partida cu ocupanta locului 3 în clasament a fost primul examen cu un grad de dificultate mai mare, după o lungă serie de jocuri în care s-au impus la scor. Gazdele aveau doar trei înfrângeri, toate în confruntările cu primele două clasate și au oferit o replică bună, câștigând chiar primul sfert la diferență minimă, revenind de la -8 puncte. Echipa antrenorului George Trif a reușit să se desprindă din nou abia înaintea pauzei mari, dar diferența a fost una fragilă, cu un maxim de 11 și din nou 8 la intrarea la vestiare. Nici la reluare nu s-a reușit desprinderea decisivă. CSM s-a menținut permanent la conducere, dar bucureștenii s-au apropiat la un moment dat până la 5 puncte. Emoțiile s-au risipit abia în a doua jumătate a ultimului act, când mureșenii s-au distanțat în ultimul minut până la 20 puncte, încheind jocul fără probleme.

Urmează asaltul pentru șefia clasamentului

Înaintea ultimelor trei etape ale sezonului regulat CSM se menține la un punct în spatele formației CSU Știința București, singura în fața căreia au cedat în ediția actuală, 66-73 în tur. Partida revanșă, cea care va stabili ierarhia finală în prima fază a Ligii I va avea loc la Târgu Mureș sâmbătă, 16 aprilie. După această partidă CSM va mai întâlni Universitatea Cluj și Agronomia București, ambele în deplasare, după care va avea loc turneul play-off. În jocul cu Laguna pentru mureșeni Goran Martinic a înscris 30 puncte (5×3),  Kenneth Craig Ross 24 (3×3), Vladislav Solopa 11, Vlad Nistor 5 (1×3), Alin Borșa 5, Sánta Szabolcs 4, Szilveszter Botond 4, Kiss Rolánd 2. A mai jucat Andrei Mureşan.