Revanșă cu repetiție, avantaj Sirius Sport
  • 87 Vizualizări

Revanșă cu repetiție, avantaj Sirius

Formația feminină de baschet BC Sirius Mureșul Târgu Mureș  a obținut marți seara a doua victorie în confruntarea cu ACS KSE Târgu Secuiesc și va susține partidele pentru locurile 5-6 în Liga Națională cu CSM Alexandria. În faza a doua a competiției se dispută dueluri în sistemul două victorii din trei, în turneele play-off și play-out mai exact. Mureșencele au cedat în două jocuri cu FCC Baschet Arad în faza „sferturilor”, apoi au învins în primul joc în duelurile pentru locurile 5-8, 57-54 pe terenul echipei din Covasna. Pentru evitarea unui al treilea joc, Sirius trebuia să învingă în primul meci de pe teren propriu. Aveau ascendentul moral de partea lor, plus avantajul terenului propriu în cazul unui joc decisiv. Au trecut peste toate, s-au impus cu 65-59 (16-12, 10-18, 22-11, 17-18), dar nu fără emoții. Jocul a avut o desfășurare foarte asemănătoare cu cel din prima întâlnire. În ambele cele două echipe au câștigat câte două sferturi alternativ, cu primul și al treilea al gazdelor. Departajarea a făcut-o diferența la scorurile actelor. Mureșencele au reușit în ultimul sfert în deplasare și în al treilea pe teren propriu diferențele care s-au dovedit decisive.

Finaluri bine gestionate

Cu doar 4 puncte avantaj la ultima pauză, Sirius a gestionat foarte bine finalul. Covăsnencele au reușit să egaleze de două ori la începutul ultimului sfert, l-au câștigat la diferență minimă, dar mureșencele au fost cele care au sărbătorit la final victoria. Pentru a evita eventualele surprize neplăcute, Sirius s-a bazat pe doar șase jucătoare, două dintre ele cu toate minutele în teren. O a șaptea, Solyom Sara a fost folosită foarte puțin și împreună cu Czimbalmos Timea au fost singurele care nu au înscris, dar nici nu și-au asumat responsabilitatea aruncărilor. Cele cinci marcatoare au fost: Veronika Liubinets 19, Rebecca Raluca Lipovan 17 (2×3), Ruth Helena Sherrill 14, Alexis Monique Cortez 9 (2×3), Ruxandra Chiș 6 (2×3). Programarea duelului pentru locurile 5-6 se va face după încheierea celorlalte dispute din această a doua fază din play-off și play-out. Ce se poate ști deocamdată este faptul că teleormănencele ar avea avantajul terenului propriu în caz de egalitate după două întâlniri, având clasarea mai bună la finalul sezonului regulat. În jocurile anterioare ambele s-au impus pe teren propriu, Alexandria la 3 puncte, Sirius la 5, dar după o partidă cu prelungiri.