Final bun de sezon pentru baschetbaliste Sport
  • 143 Vizualizări

Final bun de sezon pentru baschetbaliste

În primul joc din confruntarea pentru locurile 5-6 în Liga Națională de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a învins marți seara în deplasare cu scorul de 63-61 formația CSM Alexandria. Pentru a evita complicațiile și, mai ales încă o deplasare la Alexandria, formația mureșeană trebuie să se impună pe teren propriu în jocul de joi. În caz de egalitate la victorii, indiferent de diferența de pe tabelă, teleormănencele ar găzdui în 26 aprilie jocul decisiv, datorită clasării superioare la finalul sezonului regulat. Echipa antrenorului Carmin Artemie Popa a controlat jocul de marți, a câștigat primele trei sferturi cu 12-8, 20-17 și 19-17, dar avantajul de 9 puncte de la ultima pauză s-a dovedit fragil la final. Gazdele au câștigat ultimul act cu 19-12, reușind spre final să se apropie la doar un singur coș și au ratat ultima aruncare, cea care ar fi dus partida în repriză suplimentară. Și startul le-a aparținut, au avut 5-0 și 8-2, dar n-au mai înscris până la prima pauză, perioadă cu un parțial 10-0 pentru Sirius. În sferturile doi și trei mureșencele s-au distanțat până la 14 puncte și se părea că victoria lor nu poate fi pusă la îndoială.

Lot rulat, joc controlat

Superioritatea mureșencelor a fost totuși evidentă. Pe lângă faptul că s-au aflat la conducere aproape pe durata întregii partide, superioritatea a fost scoasă în evidență și prin numărul jucătoarelor folosite și al celor care au reușit să puncteze. Dacă gazdele au folosit doar 8 jucătoare, cu 6 marcatoare, la Sirius au evoluat 10 din cele 11 înscrise pe foaie, 9 dintre ele reușind să înscrie. Cele mai multe puncte le-a reușit Alexis Monique Cortez, cu 18 (4×3), urmată îndeaproape de Ruth Helena Sherrill, cu 16 puncte (2×3). Celelalte marcatoare au fost: Cristina Badi 7 (1×3), Veronika Liubinets 6, Rebecca Raluca Lipovan 5 (1×3), Ruxandra Chiș 5 (1×3), Andreea Feiseș, Czimbalmos Timea și Solyom Sara câte 2. Fără puncte a fost Sorana Anca, iar fără minute Viana Mircea. Partida de joi se dorește așadar a fi ultima din acest sezon pentru echipa mureșeană, care s-a dovedit foarte conectată la final. După ce au cedat așteptat duelul din „sferturi” cu FCC Baschet Arad, mureșencele s-au mobilizat și s-au impus în fiecare partidă susținută. Întâlnirea cu CSM Alxandria va avea loc de la ora 18.00.