România, din nou vicecampioană la minifotbal Sport
  • 140 Vizualizări

România, din nou vicecampioană la minifotbal

La fel ca și în urmă cu patru ani, când în Ucraina reprezentativa de minifotbal a României a câștigat medalia de argint la turneul final al Campionatului European, „minitricolorii” au fost învinși în finala celei de-a 10-a ediții a Europenelor, 0-1 cu reprezentativa Azerbaidjan. La turneul disputat în Slovacia, la Kosice, România era una dintre favorite, fiind cea mai titrată dintre cele 24 de formații calificate, cu 6 titluri și un loc secund. Ei cedaseră cu 1-4 în finala cu Cehia în ediția precedentă și mai aveau două medalii de bronz cucerite la două dintre cele trei ediții ale Campionatului Mondial. Parcursul „tricolorilor” a fost unul perfect în prima jumătate a competiției, dar finalul n-a fost la fel de reușit. În faza grupelor s-au impus cu 2-0 în prima etapă în fața reprezentativei Azerbaidjan, cea cu care urmau să dispute și finala. Au învins apoi cu 3-1 echipa Albaniei și cu 5-1 Spania, câștigând grupa B cu maximum de puncte. În faza eliminatorie au pornit cu motoarele la maxim, surclasând cu 7-0 Portugalia. Au fost însă și ultimele goluri încrise în timpul regulamentar al următoarelor trei partide.

Cel mai bun atac și-a consumat „norma”

În „sferturi” au eliminat campioana en-tire Cehia, 2-1 după executarea loviturilor de departajare, cu 0-0 după cele două reprize a câte 25 minute, cu trei șuturi în bară ale românilor. La minifotbal se execută în prima fază câte trei lovituri, iar în caz de egalitate se mai execută câte una, până la departajare. Românii au executat doar două, deoarece cehii au ratat de două ori, o bară și un șut apărat de Laszlo Klein, portarul formației Nova Vita Târgu Mureș. Tot 0-0 s-a încheiat și semifinala cu Bulgaria, iar la loviturile de departajare a fost nevoie de o a patra lovitură pentru calificarea în finală, 4-3 la final. Deși au fost superiori ca joc și ocazii, la fel ca și în precedentele două jocuri, România n-a reușit să înscrie nici în finală, primind un gol în ultimul minut al primei reprize și a cedat în fața învinsei din debutul competiției. A fost a opta finală disputată în cele 10 ediții, iar România rămâne cea mai medaliată echipă, cu 6 titluri continentale, două titluri de vicecampioni și un loc 4. Noua campioană este a patra formație care intră în posesia titlului continental, după Kazakhstan, Rusia și Cehia. De remarcat, din lotul pregătit de antrenorul mureșean Virgil Bejenaru în afară de portarul Klein s-au mai aflat alți 4 jucători de la Nova Vita Târgu Mureș, câștigătoarea Supercupei României în 2021, campioană a României și vicecampioană europeană în 2019. Aceștia au fost Mircea Ungur, Andrei Balea, Andrei Moldovan și Ionuț Chețan, iar din lotul lărgit a mai făcut parte și Sergiu Sălaghie. Cei patru s-au aflat printre principalii marcatori, reușind 11 din cele 17 goluri înscrise de echipă.