Home / Slider / Programul Zilelor Târgumureșene 2022: concerte, sport și evenimente speciale!

Programul Zilelor Târgumureșene 2022: concerte, sport și evenimente speciale!

Reprezentanții Primăriei Municipiului Târgu Mureș au anunțat joi, 16 iunie, programul ediției din acest an a Zilelor Târgumureșene.

Program Zilele Târgumureșene ediția a XXV-a

22-26 iunie 2022

Programul zilei de 22 iunie, miercuri – ziua 0:

Sala Mică a Palatului Culturii

13:30 – 16:00

MANIFESTARE ȘTIINȚIFICĂ DEDICATĂ ȘCOLII ARDELENE ȘI EXPOZIȚIE DE CARTE VECHE ROMÂNEASCĂ

Organizator: Institutul de Cercetări Socio-Umane „Gheorghe Șincai” al Academiei Române și Biblioteca Județeană Mureș, în colaborare cu Primăria Târgu Mureș

Piața Victoriei

17:00 – 19:00

FESTIVITATEA DE INAUGURARE A GRUPULUI STATUAR  „ȘCOALA ARDELEANĂ”

Programul zilei de 23 iunie, joi – ziua 1:

Palatul Culturii – Sala Oglinzilor

16:00

Festivitatea de decernare a titlurilor de „Cetățean de Onoare al Municipiului Târgu Mureș” pentru personalități cu merite deosebite

17:30

Concert în Turnul Prefecturii

Cetatea Medievală

BASTIONUL MĂCELARILOR

18:00

Teatrul Yorick –Spectacol „A Tér” („Spațiul”) de Kocsis István

SCENĂ

18:00

Ceremonia de deschidere

Concert Cor de copii

18:45

Arii celebre din opere și operete

19:30

Concert Tango : Koszika și Tiberius Quartet

20:30

Concert Brio Sonores

21:30

Concert Tóth Gabi

Programul zilei de 24 iunie, vineri – ziua 2:

Curtea Muzeului de Științele Naturii – strada Horea, nr. 24

10:00 – 14:00

Atelierul de pedagogie muzeală „Să grădinărim puțin” (tehnici de grădinărit)

Organizatori: ing. Mihnea Tache – muzeograf și Brigitta Simon – muzeograf

Vizitatorii vor descoperi tehnicile de grădinărit folosite pentru plantarea unor specii decorative, având posibilitatea să-și demonstreze abilitățile în această zonă.

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

10:00-15:00

Expoziţie de cărţi pentru copii în limbile română şi maghiară

Jocuri pentru copiii cu dizabilități

Junior Motorsport

Ateliere de lectură pentru copii „De la poveste la joc” – Biblioteca Judeţeană Mureş

Atelier „Micul Grafician”

Joc, veselie și relaxare în spațiul amenajat special pentru copii.

Piața Trandafirilor

Târg de artă meșteșugărească – în fiecare zi, până duminică, 26 iunie.

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară:

10:00 – 14:00

Atelier de pedagogie muzeală: Coronițe din flori de sânziene 

12:00 – 14:00 – Ziua Iei – Șezătoare la muzeu cu grupul „Târgu Mureș coase ie”

Cetate – Casa Căsătoriilor

10:00 – Nunta de aur

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

18:30

Concert acustic Instantén

19:00

Concert acoustic Mel`amour

20:00

Concert acustic Vizi

Teatrul de Vară

19:00 – Spectacol de teatru: Tache, Ianke și Cadîr de Victor Ion Popa – Compania „Liviu Rebreanu” a Teatrului Național din Târgu Mureș

Citeste si:  Sâmbăta de troc la J`ai Bistrot

Cetatea Medievală – Scenă – Talente târgumureșene

16:00

Concert Bronx

Concert Lady and the Tramps

Concert Strikers

Concert Corax

17:30

Concert „Zaraza… și încă zece povești interbelice” cu Alex Moldovan, Daniel Csikos și Ana Maria Galea

18:30

Concert Oamenii Dimineții

19:30

Concert Piramis

21:00

Concert Direcția 5

Programul zilei de 25 iunie, sâmbătă – ziua 3:

Calea Artelor  (Strada Bolyai)

11:00 – 22:00

Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului, desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

11.00 – 20.00

Atelier de artă stradală

Face-painting

Demonstraţie de arte marţiale

Relaxare în hamacuri

Scaune gigant

Ateliere de confecţionat păpuşi/marionete din legume – Teatrul pentru copii și tineret „Ariel”

Demonstraţie de Artă Medievală – Ordinul Cavalerilor Lup

Atelier de improvizaţie – Jocuri distractive şi atractive, exerciţii de mişcare şi improvizaţie

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară

10:00 – 14:00

Atelier de pedagogie muzeala – Motive cusute pe cămașa tradițională

Muzeul Județean – Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)

16:00

Finisajul expoziției de pictură GYÖRKÖS 100

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

18:00

Parada de modă – ArtWise

Cetatea Medievală

11:00 – 22:00

Tabără medievală – Asserculis

11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii

16:00 – Farsă populară din Asserculis

Scenă

16:30

Ansamblurile de copii „Flori de Mureș” și „Prichindelul”

Ansamblul „Mureșul” – secțiile română și maghiară

19:00

Concert Eternis

19:30

Concert Nagy Maria

20:30

Jurassic Folk

Vă invităm să fiți martori, în premieră absolută la Târgu Mureș, la un „concert/concept/pamflet muzical” căruia, la fel de bine, am putea să-i spunem „Folk la folk nu scoate ochii”.

Din capul locului trebuie spus că „dinozaurii” folkului au supraviețuit cu brio, iar condițiile sine qua non pentru a performa în cadrul acestui nou spectacol sunt: 1. Vârsta – peste 65 de ani 2. Talent dovedit din mezozoic în cuaternar. Un moment unic cu Nicu Alifantis, Mircea Baniciu, Radu Gheorghe și Taraful Folk-Lor… sau poate un vis al unei nopți de vară…

Notă: publicul poate participa fără limită de vârstă

21:30

Spectacol „Inima Lupilor de Foc”

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

19:00

Citeste si:  Veselie, artă și voie bună la Zilele Târgumureșene

Concert Robin and the Backstabbers

20:00

Concert Szintaxis

20:30

Concert Peterfi Bori and the love band

21:30

The Motans

22:30

Paradă de foc

Programul zilei de 26 iunie, duminică – ziua 4:

Calea Artelor  (Strada Bolyai)

11:00 – 22:00

Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

11:00

Deschiderea străzii

12:00

Atelier cu textile reciclate – Macrame-Dog Collar cu Orsika

13:15

Deșeurile reprezintă o resursă – Circulo

14:00 – 20:00

Târg de adopții

14:30

Dilema modei cu Nona Clothing

15:30

String Art Workshop

17:00

Cunoaște perspectiva cățelului tău împreună cu Vlad Vancia –  introducere în psihologia canină

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

11.00 – 20.00

Expoziţie de maşini de epocă

Demonstraţii de prim-ajutor SMURD, demonstraţii diverse – autovehicule ISU, autovehicule Poliţia Naţională

Picturi, tatuaje, caricaturi

Cabina foto magică

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară

10:00 – 12:00 – Atelier de pedagogie muzeală – Confecţionarea de steguleţe tricolore

12:00 -13:00 – Ziua Drapelului Național – Expunere: De la drapelul de luptă la drapelul național

Cetatea Medievală

11:00 – 22:00

Tabără medievală – Asserculis

11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii

16:00 – Farsă populară din Asserculis

BASTIONUL BLĂNARILOR

17:00

Premierea sportivilor

SCENĂ

19:00

Concert Liceul de Artă

Concert Classic Fever-  Mădălina Pașol și I Sedici

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

17:00

Concert Titan

18:00

Concert Besh`o drom

19:00

Concert Iris – Cristi  Minculescu și Valter&Boro

20:00

Concert Honey beast

21:00                                                                                        

Concert Zdob și Zdub

22:30

FOC DE ARTIFICII

PROGRAMELE CETĂȚII

Bastionul Croitorilor – Teatrul Scenă

23 iunie 18.00

Vernisaj expoziție „Gânduri și pasiune Larisa Suciu”

23 iunie 18.30

Premieră spectacol teatru radiofonic „O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale, regia Liviu Pancu

23 iunie 19.00

„Avatar” – Coregrafia Lect. Univ. Dr. Cristina Iușan, Consultant Regie

Liviu Pancu – Teatrul Scena / Bastionul Croitorilor

23 iunie 21.30

„Nesimțit sau Filosof” – Dialog între un artist și un jurist: Adi Nemeth vs. Liviu Pancu – dialoguri despre timpul prezent și vremurile apuse.

26 iunie 22.00

„Nocturne la Scena” creații coregrafice și de mișcare:

Jazz/Blues&Acting

23-26 iunie 2022, 17.00

Rondul Gărzii de Mureș în Cetatea Târgu Mureș – turul Cetății, poziții de apărare, Rugăciunea Cavalerilor pe treptele Bisericii Reformate, Onorul Gărzii de Mureș cu salve de tun

Citeste si:  VIDEO: Ziua Grâului 2022. Tehnologii performante de la Adama

23-26 iunie 2022

Expoziție de fotografie „20 ani Teatrul Scena – Cetatea Târgu Mureș”

23-26 iunie 2022

Expozitie de fotografie „Cavalerii Lup respectă Istoria Orașului Târgu Mures” – drumul de strajă

PROGRAMELE MUZEULUI JUDEȚEAN

Vizitare expoziții, program normal de vizitare.  

Intrarea va fi liberă doar în perioada 23-26 iunie:

Palatul Culturii, Galeriile de Artă, Sala de Pedagogie Muzeală (etajul II)

23 – 24 iunie – 09:00 – 17:30

25 – 26 iunie – 09:00 – 15:30

Secția de Etnografie și Artă Populară

23 – 24 iunie – 09:00 – 16:00

25 iunie – 09:00 – 14:00

26 iunie – 09:00 – 13:00

Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)

23 – 24 iunie – 09:00 – 16:00

25 – 26 iunie – 09:00 – 13:00

PROGRAMELE SPORTIVE

Programul zilei de 25 iunie, sâmbătă – ziua 3:

Clădire & curte CSMTGM

10:00

World Jump – Szász Krisztina

10:00-16:00

Campionat de șah – Fugulyan Gergely

10:00 – 16:00

Esports – Abutnarita Ovidiu

08:00-16:00

Campionat de tir cu arcul – Arcus Online

08:00-16:00

Campionat de tenis – Avantaj Ovidiu

08:00-16:00

Sup & kayak – Outdoor experience

12:00

Fitness – Tőkés Attila

Terenuri Complex Weekend

10:00-17:00

Tenis cu piciorul – Gombos Martial Arts/Baroti

10:00-17:00

Minifotbal – Kovács Róbert

10:00-17:00

Streetball – Madaras Álmos

10:00-17:00

Beach volley – Márton András

10:00-17:00

Teqball – Szántó Lóri

10:00-17:00

Tenis de masă – CSS ping-pong

10:00-16:00

Perete de cățărat – Salvamont

10:00-16:00

Concurs înot – Bartalis Károly

10:00-16:00

Hockey – Kui Csaba

Platoul Cornești:

10:00-15:00

Concurs Cross – Master Ski&Bike

10:00-15:00

Expoziție de mașini – CSM Auto Moto

10:00-15:00

Concurs Skate&Bike

Programul zilei de 26 iunie, duminică:

Clădire & curte CSMTGM

10:00

Fitness – Vér Ervin

11:00

Fitness – Ioana Șulea

08:00 – 16:00

Campionat de tenis

08:00 – 16:00

Sup & Kayak

Terenuri Complex Weekend

10:00-17:00

Tenis cu piciorul

10:00-17:00

Minifotbal

10:00-17:00

Streetball

10:00-17:00

Volley

10:00-17:00

Teqball

10:00-17:00

Tenis de masă – CSS

10:00-16:00

Perete de cățărat – Salvamont

10:00-16:00

Concurs înot – Bartalis Károly

10:00-16:00

Hockey – Kui Csaba

Platoul Cornești:

10:00-15:00

Concurs Cross – Master Ski&Bike

10:00-15:00

Expoziție de mașini – CSM Automoto

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Loading RSS Feed

De asemenea, verificati

Dumitrița Gliga: ”Am dat „send” Legii Interoperabilității, pentru promulgare”

Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri, 29 iunie, proiectul de lege privind schimbul de date …