Reprezentanții Primăriei Municipiului Târgu Mureș au anunțat joi, 16 iunie, programul ediției din acest an a Zilelor Târgumureșene.
Program Zilele Târgumureșene ediția a XXV-a
22-26 iunie 2022
Programul zilei de 22 iunie, miercuri – ziua 0:
Sala Mică a Palatului Culturii
13:30 – 16:00
MANIFESTARE ȘTIINȚIFICĂ DEDICATĂ ȘCOLII ARDELENE ȘI EXPOZIȚIE DE CARTE VECHE ROMÂNEASCĂ
Organizator: Institutul de Cercetări Socio-Umane „Gheorghe Șincai” al Academiei Române și Biblioteca Județeană Mureș, în colaborare cu Primăria Târgu Mureș
Piața Victoriei
17:00 – 19:00
FESTIVITATEA DE INAUGURARE A GRUPULUI STATUAR „ȘCOALA ARDELEANĂ”
Programul zilei de 23 iunie, joi – ziua 1:
Palatul Culturii – Sala Oglinzilor
16:00
Festivitatea de decernare a titlurilor de „Cetățean de Onoare al Municipiului Târgu Mureș” pentru personalități cu merite deosebite
17:30
Concert în Turnul Prefecturii
Cetatea Medievală
BASTIONUL MĂCELARILOR
18:00
Teatrul Yorick –Spectacol „A Tér” („Spațiul”) de Kocsis István
SCENĂ
18:00
Ceremonia de deschidere
Concert Cor de copii
18:45
Arii celebre din opere și operete
19:30
Concert Tango : Koszika și Tiberius Quartet
20:30
Concert Brio Sonores
21:30
Concert Tóth Gabi
Programul zilei de 24 iunie, vineri – ziua 2:
Curtea Muzeului de Științele Naturii – strada Horea, nr. 24
10:00 – 14:00
Atelierul de pedagogie muzeală „Să grădinărim puțin” (tehnici de grădinărit)
Organizatori: ing. Mihnea Tache – muzeograf și Brigitta Simon – muzeograf
Vizitatorii vor descoperi tehnicile de grădinărit folosite pentru plantarea unor specii decorative, având posibilitatea să-și demonstreze abilitățile în această zonă.
Parcul Municipal – Parcul Copiilor
10:00-15:00
Expoziţie de cărţi pentru copii în limbile română şi maghiară
Jocuri pentru copiii cu dizabilități
Junior Motorsport
Ateliere de lectură pentru copii „De la poveste la joc” – Biblioteca Judeţeană Mureş
Atelier „Micul Grafician”
Joc, veselie și relaxare în spațiul amenajat special pentru copii.
Piața Trandafirilor
Târg de artă meșteșugărească – în fiecare zi, până duminică, 26 iunie.
Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară:
10:00 – 14:00
Atelier de pedagogie muzeală: Coronițe din flori de sânziene
12:00 – 14:00 – Ziua Iei – Șezătoare la muzeu cu grupul „Târgu Mureș coase ie”
Cetate – Casa Căsătoriilor
10:00 – Nunta de aur
Strada George Enescu – Enescu Chill Zone
18:30
Concert acustic Instantén
19:00
Concert acoustic Mel`amour
20:00
Concert acustic Vizi
Teatrul de Vară
19:00 – Spectacol de teatru: Tache, Ianke și Cadîr de Victor Ion Popa – Compania „Liviu Rebreanu” a Teatrului Național din Târgu Mureș
Cetatea Medievală – Scenă – Talente târgumureșene
16:00
Concert Bronx
Concert Lady and the Tramps
Concert Strikers
Concert Corax
17:30
Concert „Zaraza… și încă zece povești interbelice” cu Alex Moldovan, Daniel Csikos și Ana Maria Galea
18:30
Concert Oamenii Dimineții
19:30
Concert Piramis
21:00
Concert Direcția 5
Programul zilei de 25 iunie, sâmbătă – ziua 3:
Calea Artelor (Strada Bolyai)
11:00 – 22:00
Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului, desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.
Parcul Municipal – Parcul Copiilor
11.00 – 20.00
Atelier de artă stradală
Face-painting
Demonstraţie de arte marţiale
Relaxare în hamacuri
Scaune gigant
Ateliere de confecţionat păpuşi/marionete din legume – Teatrul pentru copii și tineret „Ariel”
Demonstraţie de Artă Medievală – Ordinul Cavalerilor Lup
Atelier de improvizaţie – Jocuri distractive şi atractive, exerciţii de mişcare şi improvizaţie
Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară
10:00 – 14:00
Atelier de pedagogie muzeala – Motive cusute pe cămașa tradițională
Muzeul Județean – Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)
16:00
Finisajul expoziției de pictură GYÖRKÖS 100
Strada George Enescu – Enescu Chill Zone
18:00
Parada de modă – ArtWise
Cetatea Medievală
11:00 – 22:00
Tabără medievală – Asserculis
11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii
16:00 – Farsă populară din Asserculis
Scenă
16:30
Ansamblurile de copii „Flori de Mureș” și „Prichindelul”
Ansamblul „Mureșul” – secțiile română și maghiară
19:00
Concert Eternis
19:30
Concert Nagy Maria
20:30
Jurassic Folk
Vă invităm să fiți martori, în premieră absolută la Târgu Mureș, la un „concert/concept/pamflet muzical” căruia, la fel de bine, am putea să-i spunem „Folk la folk nu scoate ochii”.
Din capul locului trebuie spus că „dinozaurii” folkului au supraviețuit cu brio, iar condițiile sine qua non pentru a performa în cadrul acestui nou spectacol sunt: 1. Vârsta – peste 65 de ani 2. Talent dovedit din mezozoic în cuaternar. Un moment unic cu Nicu Alifantis, Mircea Baniciu, Radu Gheorghe și Taraful Folk-Lor… sau poate un vis al unei nopți de vară…
Notă: publicul poate participa fără limită de vârstă
21:30
Spectacol „Inima Lupilor de Foc”
Scena Victoriei (Piața Victoriei)
19:00
Concert Robin and the Backstabbers
20:00
Concert Szintaxis
20:30
Concert Peterfi Bori and the love band
21:30
The Motans
22:30
Paradă de foc
Programul zilei de 26 iunie, duminică – ziua 4:
Calea Artelor (Strada Bolyai)
11:00 – 22:00
Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.
Strada George Enescu – Enescu Chill Zone
11:00
Deschiderea străzii
12:00
Atelier cu textile reciclate – Macrame-Dog Collar cu Orsika
13:15
Deșeurile reprezintă o resursă – Circulo
14:00 – 20:00
Târg de adopții
14:30
Dilema modei cu Nona Clothing
15:30
String Art Workshop
17:00
Cunoaște perspectiva cățelului tău împreună cu Vlad Vancia – introducere în psihologia canină
Parcul Municipal – Parcul Copiilor
11.00 – 20.00
Expoziţie de maşini de epocă
Demonstraţii de prim-ajutor SMURD, demonstraţii diverse – autovehicule ISU, autovehicule Poliţia Naţională
Picturi, tatuaje, caricaturi
Cabina foto magică
Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară
10:00 – 12:00 – Atelier de pedagogie muzeală – Confecţionarea de steguleţe tricolore
12:00 -13:00 – Ziua Drapelului Național – Expunere: De la drapelul de luptă la drapelul național
Cetatea Medievală
11:00 – 22:00
Tabără medievală – Asserculis
11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii
16:00 – Farsă populară din Asserculis
BASTIONUL BLĂNARILOR
17:00
Premierea sportivilor
SCENĂ
19:00
Concert Liceul de Artă
Concert Classic Fever- Mădălina Pașol și I Sedici
Scena Victoriei (Piața Victoriei)
17:00
Concert Titan
18:00
Concert Besh`o drom
19:00
Concert Iris – Cristi Minculescu și Valter&Boro
20:00
Concert Honey beast
21:00
Concert Zdob și Zdub
22:30
FOC DE ARTIFICII
PROGRAMELE CETĂȚII
Bastionul Croitorilor – Teatrul Scenă
23 iunie 18.00
Vernisaj expoziție „Gânduri și pasiune Larisa Suciu”
23 iunie 18.30
Premieră spectacol teatru radiofonic „O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale, regia Liviu Pancu
23 iunie 19.00
„Avatar” – Coregrafia Lect. Univ. Dr. Cristina Iușan, Consultant Regie
Liviu Pancu – Teatrul Scena / Bastionul Croitorilor
23 iunie 21.30
„Nesimțit sau Filosof” – Dialog între un artist și un jurist: Adi Nemeth vs. Liviu Pancu – dialoguri despre timpul prezent și vremurile apuse.
26 iunie 22.00
„Nocturne la Scena” creații coregrafice și de mișcare:
Jazz/Blues&Acting
23-26 iunie 2022, 17.00
Rondul Gărzii de Mureș în Cetatea Târgu Mureș – turul Cetății, poziții de apărare, Rugăciunea Cavalerilor pe treptele Bisericii Reformate, Onorul Gărzii de Mureș cu salve de tun
23-26 iunie 2022
Expoziție de fotografie „20 ani Teatrul Scena – Cetatea Târgu Mureș”
23-26 iunie 2022
Expozitie de fotografie „Cavalerii Lup respectă Istoria Orașului Târgu Mures” – drumul de strajă
PROGRAMELE MUZEULUI JUDEȚEAN
Vizitare expoziții, program normal de vizitare.
Intrarea va fi liberă doar în perioada 23-26 iunie:
Palatul Culturii, Galeriile de Artă, Sala de Pedagogie Muzeală (etajul II)
23 – 24 iunie – 09:00 – 17:30
25 – 26 iunie – 09:00 – 15:30
Secția de Etnografie și Artă Populară
23 – 24 iunie – 09:00 – 16:00
25 iunie – 09:00 – 14:00
26 iunie – 09:00 – 13:00
Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)
23 – 24 iunie – 09:00 – 16:00
25 – 26 iunie – 09:00 – 13:00
PROGRAMELE SPORTIVE
Programul zilei de 25 iunie, sâmbătă – ziua 3:
Clădire & curte CSMTGM
10:00
World Jump – Szász Krisztina
10:00-16:00
Campionat de șah – Fugulyan Gergely
10:00 – 16:00
Esports – Abutnarita Ovidiu
08:00-16:00
Campionat de tir cu arcul – Arcus Online
08:00-16:00
Campionat de tenis – Avantaj Ovidiu
08:00-16:00
Sup & kayak – Outdoor experience
12:00
Fitness – Tőkés Attila
Terenuri Complex Weekend
10:00-17:00
Tenis cu piciorul – Gombos Martial Arts/Baroti
10:00-17:00
Minifotbal – Kovács Róbert
10:00-17:00
Streetball – Madaras Álmos
10:00-17:00
Beach volley – Márton András
10:00-17:00
Teqball – Szántó Lóri
10:00-17:00
Tenis de masă – CSS ping-pong
10:00-16:00
Perete de cățărat – Salvamont
10:00-16:00
Concurs înot – Bartalis Károly
10:00-16:00
Hockey – Kui Csaba
Platoul Cornești:
10:00-15:00
Concurs Cross – Master Ski&Bike
10:00-15:00
Expoziție de mașini – CSM Auto Moto
10:00-15:00
Concurs Skate&Bike
Programul zilei de 26 iunie, duminică:
Clădire & curte CSMTGM
10:00
Fitness – Vér Ervin
11:00
Fitness – Ioana Șulea
08:00 – 16:00
Campionat de tenis
08:00 – 16:00
Sup & Kayak
Terenuri Complex Weekend
10:00-17:00
Tenis cu piciorul
10:00-17:00
Minifotbal
10:00-17:00
Streetball
10:00-17:00
Volley
10:00-17:00
Teqball
10:00-17:00
Tenis de masă – CSS
10:00-16:00
Perete de cățărat – Salvamont
10:00-16:00
Concurs înot – Bartalis Károly
10:00-16:00
Hockey – Kui Csaba
Platoul Cornești:
10:00-15:00
Concurs Cross – Master Ski&Bike
10:00-15:00
Expoziție de mașini – CSM Automoto