Înotătorul Nicușan Daniel despre primul an la Universitatea Maryland Interviu
  • Amalia Vasilescu
  • 566 Vizualizări

Înotătorul Nicușan Daniel despre primul an la Universitatea Maryland

Înotătorul mureșean Nicușan Daniel are 21 de ani și a fost recrutat de Universitatea Maryland – Baltimore County (SUA).  În martie 2022, la Campionatul Național în bazin de 50 de metri, Nicușan a câștigat probele de 100 m bras și 200 m bras și s-a clasat pe locul 2 în proba de 50 m bras, câștigând și o medalie de bronz în proba 200 m mixt. La această competiție, s-a clasat al treilea în proba de 50 m bras, câștigând medalia de bronz. Este un tânăr carismatic cu planuri serioase de viitor.

Daniel, practici înotul la clubul CSM Târgu Mureș de ani de zile. Cine a fost primul tău antrenor?

Am început această frumoasă poveste cu Janos Csorbasi, care m-a învățat bazele fundamentale ale înotului. Ulterior am fost “mutat” la grupa de performanță a profesorului Fulop Ferenc unde au început clasările top10 la nivel național. În cele din urmă , împreună cu profesorul  Bartalis Karoly am reușit să atingem vârful perfomanțelor, atât la nivel național, cât și la nivel internațional.

Ce eforturi faci pentru a obține asemenea performanțe? Ce victorii ai în palmares?

Când vine vorba de efort, aș putea spune că această muncă este una titanică, având antrenamente după școală încă de la o vârstă fragedă. Am practicat acest sport cu pasiune, iar asta m-a ajutat să nu realizez cât de mari sunt eforturile. În palmares am o multitudine de titluri de campion (vice campion și locul 3) național la nivelul de juniori, 3 titluri de campion național la seniori cât și prezențe cu lotul național la nenumarate competiții internaționale. Aici aș putea enumera Balcaniada de la Sarajevo, unde am obținut o coasare pe podium,locul 3 , și un loc 4, și Campionatele Europene din Kazan, unde am fost singurul băiat din delegația României care a reușit calificarea într-o semi finală.

Ești deja în al doilea an la Universitatea Maryland – Baltimore County (SUA).  Cum te-ai adaptat?

Primul an a fost ușor, a trecut repede. Ei au creat un sport de echipă dintr-un sport individual, simți că faci parte din echipă cu adevărat, cu greu m-am rupt de ei pentru a mă întoarce acasă.

Cine e lângă tine și te susține de fiecare dată, atunci când ești în competiție?

Cei mai mari susținători ai mei sunt de departe părinții.