Organizatorii Turului României, Federația Română de Ciclism ( FRC) și Auchan România, au adus competiția pentru copii la Târgu Mureș! Evenimentul a avut loc în 8 septembrie, de la ora 14.00.
Organizată sub formă de circuit sau contratimp individual, în competiție au participat copiii cu vârste între 2 și 14 ani, împărțiți pe categorii, după cum urmează:
Copii A, născuți între 2008-2009
Copii B, născuți între 2010-2011
Copii C, născuți între 2012-2013
Copii D1, născuți între 2014-2015
Copii D2, născuți între 2016-2017
Copii născuți între 2018-2020, grupa Pișpirică, au putut concura și cu triciclete sau biciclete fără pedale.
„Avem 211 participanți înscriși online, vedem câți se mai înscriu până la start, înainte de începerea competiției. Evenimentul își dorește să aducă câți mai mulți copii în ciclim, sunt convins că o parte din ei, în câțiva ani vor fi legitimați la Federația Română de Ciclism” a declarat Bogdan Brânză preşedinte al Secției de Copii din cadrul FRC.
Iată câștigătorii
Grupa Pișpirică
Pl. Bib Name Team Sx Time
1. 412 Balint Sebastian
2. 447 CIUFUDEAN ANTONIE
3. 495 Kovacs Bence
4. 467 Dulan Raul David
5. 505 Matyasi Illés
6. 597 Tövisi Nátán-Róbert
7. 517 Moldovan Dragos Andrei
8. 445 Ciobanu Alexandru
9. 384 ORMENISAN Elena
10. 534 Oltean Darius
11. 502 Mathe Liza
12. 479 Fodor Ana Maria
Copii D2
Pl. Bib Name Team
1. 617 Wechter Matei Stefan
2. 519 Molnár Zádor
3. 449 Cocan Filip Nicolae
4. 485 Gliga Cezar
5. 607 Varga Tamas
6. 382 ADAM David
7. 469 Eduard Veres
8. 514 Mîndru Luiza
9. 456 Costea Lucas
10. 385 GLOGOVEAN Catalin
11. 530 NEMES DAVID STEFAN
12. 546 Pintea Serafim
13. 397 KOSKA Alexandru
14. 601 Tudose Sebastian
15. 572 Solomon Ariana
16. 418 Becleanu Denis
17. 584 Suciu Victor Bogdan
18. 595 Tofan Andrei
19. 538 Ormenisan Teodora
20. 504 Matyasi Eszter
21. 515 Moldovan Ariana
22. 503 Mathe Nora
Copii D1
Pl. Bib Name Team
1. 588 Szigyártó Apor
2. 587 Szigyártó Ákos
3. 461 Csergedi Istvan
4. 395 DAN Andrei
5. 610 Vass Abel
6. 394 SZILAGYI Stefan
7. 427 Borbely Mark
8. 396 GULIAN David
9. 507 Mierlita Alexandru
10. 506 MEDESAN IOAN
11. 611 Vass Lili
12. 577 Stefan Anghel
13. 523 MUNTEAN TOBIAS
14. 606 Varga Krisztian
15. 541 Orosan Luca
16. 380 SZOCS Oliver
17. 486 Gliga Tudor
18. 453 Coman Mihai
19. 591 Takacs Timea
20. 532 Nyaradi Hanna Abigel
21. 483 Gheaja Iris
22. 600 Truta Tudor
23. 398 KELEMEN Mozes
24. 454 Coman Andrei
25. 566 Samarghitan Filip
26. 552 Radu Bogdan Matei
27. 489 Hota Iulia
28. 581 Suciu Alexandru
29. 497 Kovacs Zalan
30. 481 Gaz-Florea Sebastian
31. 431 Bucur Andrei
32. 451 Codarcea Eduard-Denis
33. 476 Ferencz Mark
34. 609 Vargyas Kunigunda
Copii C
Pl. Bib Name Team
1. 612 Vass Mate
2. 478 FLOREAN SORIN
3. 455 Cordos Sergiu
4. 482 Gheaja Tudor
5. 513 Mindru Carla
6. 491 INDREI DENIS
7. 460 Csergedi Hanna
8. 568 SERBAN ROBERTA
9. 425 Bojthe Mark
10. 448 CIUFUDEAN CARMEN
11. 516 MOLDOVAN DALIA
12. 553 Raduly Serban
13. 399 SZASZ Gergely
14. 444 Cifu Matei-Cristian
15. 537 Ormenisan Stefania
16. 471 Ercsei Ariana
17. 381 DRASOVEAN Rares
18. 383 ORMENISAN Alexandra
19. 434 Candea Sara Maria
20. 536 OPREA RAUL
21. 554 Raduly Cezara Ioana
Copii B
Pl. Bib Name Team
1. 589 Szigyártó Zalán
2. 416 Bartha Milán
3. 508 Mierlita Stefan
4. 592 Takacs Zsofia
5. 565 Rusu Mihai
6. 555 Rares Laslo
7. 573 Sopterean Matei
8. 525 Muresan Anya
9. 417 Batcau Damian
10. 563 ROXANA CORDEA
11. 459 Crisan Vlad
12. 433 Buhăianu Codrin Matei
13. 578 Stefanescu Razvan
14. 426 Borbely Ervin
15. 531 Nikoletta Veres
Copii A
Pl. Bib Name Team
- 604 Vandor Mark
2. 526 Muresan Denis
3. 477 FLAVIA OARA
4. 430 BOTEZAN ALIN
5. 518 Moldovand Stefan Marian
6. 598 Trifu Baghiu Andrei
7. 377 CHIRILA Oct