Viceprimarul liberal al municipiului Târgu Mureș, Alexandru György, a reacționat luni, 23 octombrie, la un comunicat de presă remis în data de 18 octombrie de conducerea UDMR Mureș.
”Filiala județeană Mureș a UDMR îi cere viceprimarului PNL să demisioneze din funcție, deoarece târgumureșenii au subliniat clar că nu își doresc naționalism, nu vor conflicte etnice și mai ales lideri care vor să încredințeze viitorul orașului Târgu Mureș și unor partide ultranaționaliste”, a transmis, în 18 octombrie, conducerea UDMR Mureș, ca reacție la propunerea liderului PNL Mureș, Ciprian Dobre, de susținere a unui candidat comun la alegerile locale din 2024 pentru funcția de primar al municipiului Târgu Mureș ca o ”alternativă pentru administrația Soós”.
”Am în vedere, fără discriminare, toți cetățenii orașului”
Redăm, în rândurile de mai jos, reacția lui Alexandru György, care deține și funcția de prim-vicepreședinte al PNL Mureș.
”Ca membru al unei familii mixte, așa cum sunt multe în comunitatea târgumureșeană, resping cu indignare acuzația de naționalism care mi se aduce. Consider că în calitatea mea de viceprimar – votat de colegii mei consilieri locali români și maghiari deopotrivă, după ce mii de târgumureșeni m-au trimis în Consiliul Local – am arătat, prin proiectele propuse și prin fapte, că am în vedere, fără discriminare, toți cetățenii orașului – români, maghiari sau de oricare altă etnie. Până la dovedirea unei singure fapte care să probeze așa-zisul meu naționalism sau, mai grav, intenția de a crea conflicte etnice, așa cum afirmă public filiala județeană Mureș a UDMR, rămân în funcție. În cazul în care reprezentanții UDMR Mureș nu pot produce această dovadă, aștept scuze publice”, a transmis luni, 23 octombrie, pentru cotidianul Zi de Zi, Alexandru György.
Alex TOTH
Domnul viceprimar este putin derutat.In comunicat nimeni nu l-a caracterizat nationalist,doar i s-a cerut demisia pentru ca face parte din formatiunea care critica UDMR pentru „dezastrele” pe care le comite in TG.Mures fara a preciza punctual care sunt aceste” dezastre”.Lovitura sub centura cea ce face viceprimarul cand aceasta tema directioneaza spre nationalism.Rusine.