O primă victorie la WTT Contender Zagreb 2024 pentru Bernadette Szocs Slider
  • 2908 Vizualizări

O primă victorie la WTT Contender Zagreb 2024 pentru Bernadette Szocs

Mureșeanca Bernadette Szocs a spart gheața în Croația, după un meci plin de suspans contra sportivei Yang Ha Eun, din Coreea de Sud. După un set adjudecat fără probleme, adversara a reintrat în joc, iar tricolora a fost nevoită să apeleze la cele mai bune lovituri pentru a învinge.

În setul decisiv, strategia câștigătoare a fost abordată de Bernadette Szocs, care a câștigat cu scorul de 3-2 (11-1, 12-14, 11-8, 9-11, 11-5), pentru calificarea printre primele 16 jucătoare ale probei de simplu.

Într-un alt meci disputat de românce, Elizabeta Samara și Andreea Dragoman au abordat cu gândul la calificare duelul de dublu feminin cu perechea NG Wing Lam/Lam Yee Lok (Hong Kong), însă la final scorul a fost 1-3 (4-11, 8-11, 11-4, 8-11).

Program meciuri:

Simplu feminin

Optimi

• Bernadette Szocs – Lily Zhang (SUA), vineri, ora 15:10

16-imi

• Elizabeta Samara – Satsuki Odo (Japonia) 0-3 (5-11, 5-11, 9-11)
  • Bernadette Szocs – Yang Ha Eun (Coreea de Sud) 3-2 (11-1, 12-14, 11-8, 9-11, 11-5)
  • Adina Diaconu – Zhu Chengzhu (Hong Kong) 1-3 (8-11, 11-9, 4-11, 8-11)

Runda 3

• Tania Plaian – Satsuki Odo (Japonia) 2-3 (6-11, 5-11, 13-11, 11-8, 4-11)
  • Andreea Dragoman – Cheng Hsie-Tzu (Taipei) 2-3 (11-5, 11-4, 9-11, 7-11, 9-11)

Runda 2

• Tania Plaian – Sarah De Nutte (Luxemburg) 3-1 (11-7, 11-7, 7-11, 11-5)
  • Andreea Dragoman – Wanwisa Aueawiriyayothin (Thailanda) 3-0 (11-5, 11-8, 11-4)