
- redactia
- 0 comentarii
- 1114 Vizualizări
Încă o centrală electrică pe gaze în județul Mureș. Proiect în noul program de guvernare
26 decembrie 2024Ministerul Energiei a prezentat, în noul program de guvernare, vechiul proiect al unei centrale electrice pe gaze în ciclu combinat, cu o capacitate de 500 MW, care ar urma să fie dezvoltată în județul Mureș, la Fântânele, acolo unde a funcționat vechea termocentrală, oprită în anii ’90 și demolată ulterior în mare parte, potrivit economică.net/.
“Finalizarea proiectului centralei electrice de la Fântânele, județul Mureș, prin construirea unei centrale de ultimă generație pe gaze, cu ciclu combinat, integrând tehnologii avansate pentru utilizarea hidrogenului și sisteme de stocare a energiei, având o capacitate instalată de până la 500 MW.
Acest proiect va consolida securitatea energetică a României, contribuind la tranziția către un mix energetic mai curat și sustenabil, prin integrarea tehnologiilor inovatoare și utilizarea infrastructurii existente.
Implementarea acestei centrale va susține și obiectivul strategic național de a atinge o capacitate de producție de peste 1 GW din proiecte pe gaz până în 2030”, e menționat în programul de guvernare.
Noua centrală electrică pe gaze din Iernut, ar fi trebuit să intre în producție la finalul acestui an, însă, deși ar fi trebuit să fie finalizată de mai mulți ani, termenul de finalizare a fost prelungit, din nou.
La finalul acestui an, termenul de finalizare al noii Centrale Termoelectrice Romgaz de la Iernut, fost din nou prelungit. Mai multe informații găsiți în acest articol: https://www.zi-de-zi.ro/2024/12/07/termen-prelungit-pentru-finalizarea-noii-centrale-termoelectrice-romgaz-de-la-iernut/
Recomandări zi de zi
Administratie
Social
Politic
Business
Sanatate
Invatamant
Sport
Citește și:
Recomandari
|
|
Lasă un comentariu