
- redactia
- 0 comentarii
- 381 Vizualizări
Lucrări de renovare și extindere la Ansamblul Memorial Petőfi Sándor din Albești
7 februarie 2025Muzeul Județean Mureș a anunțat că, începând cu data de 6 februarie 2025, a fost dat acordul oficial pentru demararea lucrărilor de renovare și extindere a Ansamblului Memorial Petőfi Sándor din Albești. Acest proiect ambițios își propune să modernizeze spațiul muzeal, păstrând în același timp autenticitatea istorică a locului.
Lucrările vizează o serie de îmbunătățiri, menite să transforme ansamblul într-un punct de referință pentru cetățenii pasionați de istorie și cultură, precum restaurarea completă a clădirii muzeale existente. Spațiul care găzduiește artefacte și documente valoroase legate de Revoluția de la 1848 va fi renovat în profunzime. Se va realiza și construirea unui nou spațiu expozițional. O anexă modernă, cu o suprafață de aproximativ 100 mp, va fi dotată cu tehnologie interactivă pentru a îmbogăți experiența vizitatorilor.
De asemenea, se va reabilita parcul memorial, aleile pietonale și spațiile verzi și se va restaura obeliscului memorial. Monumentul central al ansamblului va fi supus unor ample lucrări de conservare.
Pe parcursul renovărilor, expoziția muzeală va fi temporar închisă publicului. Totuși, grădina memorială va rămâne accesibilă vizitatorilor, oferind ocazia de a descoperi locul încărcat de istorie.

„Aceştia vor lucra la redefinirea expoziţiei permanente, îmbinând noile tehnologii cu patrimoniul istoric existent, astfel încât muzeul să ofere o experienţă de vizitare mai atractivă şi interactivă. Această investiţie majoră nu doar că va asigura conservarea patrimoniului istoric, ci va transforma ansamblul memorial într-un centru cultural modern, menit să atragă un număr mai mare de vizitatori şi să consolideze importanţa muzeului pe harta turistică şi culturală a regiunii. Lucrările de construcţie sunt preconizate să se încheie în cursul anului 2025, urmând ca muzeul să fie redeschis cu o expoziţie modernizată şi o serie de evenimente dedicate memoriei lui Petőfi Sándor”, a precizat Muzeul Judeţean Mureş, într-un comunicat de presă, potrivit Agerpres.
Complexul memorial dedicat lui Petőfi Sándor din Albești se află pe locul unde au fost îngropați între 300 și 400 de soldați maghiari căzuți în bătălia din 31 iulie 1849. În cinstea lor și a poetului Petőfi Sándor, a fost ridicat un obelisc de aproximativ 9 metri.
Potrivit aceleiași surse, monumentul a fost inaugurat pe 31 iulie 1897, la 48 de ani după bătălie, iar un an mai târziu, în 1898, în cadrul parcului memorial a fost deschis un muzeu, datorită sprijinului contesei Luise Haller, ultima proprietară a Castelului Haller din Albești. Pe obelisc este gravat doar numele lui Petőfi Sándor, ceilalți eroi rămânând necunoscuți. În incinta ansamblului se află și o statuie de dimensiuni reale a poetului, adusă în 1999 din orașul Kiskunfélegyháza, pentru a marca 150 de ani de la bătălie.
Petőfi Sándor a dispărut în timpul confruntării desfășurate în zona Sighișoara-Albești-Vânători pe 31 iulie 1849, când armata țaristă s-a luptat cu trupele revoluționarilor maghiari conduse de generalul polonez Bem József, bătălia anunțând sfârșitul Revoluției de la 1848-1849.


(D.C.)
Recomandări zi de zi
Administratie
Social
Politic
Business
Sanatate
Invatamant
Sport
Citește și:
Recomandari
|
|
Lasă un comentariu