Show în “Junglă”, “tigrii” se menţin pe locul patru Sport
  • 49 Vizualizări

Show în “Junglă”, “tigrii” se menţin pe locul patru

Divizionara A BC Mureş Târgu-Mureş a învins sâmbătă seară formaţia CS Otopeni, scor 109-99 (31-20, 24-21, 29-27, 25-31), succes în urma căruia se menţine pe poziţia a patra a clasamentului. Meciul a contat pentru etapa a XVII-a a sezonului regulat ediţia 2010-2011, s-a desfăşurat în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş şi a fost arbitrat de trioul format din Alexandru Olaru, Fabiana Niţu şi Marius Epure.

Debut în forţă pentru Lewis

Antrenorul gazdelor Deri Csaba începe cu Mladenovic, Lewis, Cooley, Forte şi Lăpuşte, în timp ce tehnicianul oaspeţilor îi aruncă în luptă pe Scott, Minea, Medvedj, Popovic şi Burell. Mladenovic înscrie după 24 de secunde, Scott egalează, după care “tigrii” se dezlănţuie: 9-2 în minutul 2 şi 22-5 în minutul 7, după un 12-0 run. Lewis e de neoprit şi încheie sfertul cu 12 puncte, jumătate din ele reuşite de la linia de 3 puncte. Scor după 10 minute: 31-20.

“Tigrii” deţin controlul

Primul coş al celui de-al doilea sfert e reuşit de Belanovic, după care Cooley şi Mladenovic refac diferenţa de 11 puncte. Oaspeţii au un joc colectiv mai reuşit şi reuşesc să se apropie la doar cinci puncte, 39-34 în minutul 6. L. Dumitru şi Mladenivic duc scorul la 46-34, iar diferenţa creşte până la 14 puncte: 55-41 la pauză.

19 puncte, cea mai mare diferenţă

Cele două formaţii revin pe parchet în următoarele formule: Cooley, Forte, Lăpuşte, Mladenovic şi Lewis (BC Mureş), respective Scott, Burell, Medvedj, Minea şi Popovic (CS Otopeni). Gazdele sunt la cârma partidei, astfel încât scorul ia proporţii: 65-47 în minutul 3 şi 78-59 în minutul 8. Sfertul se încheie cu un slam-dunk a la Lewis, aplaudat la scenă deschisă de cei circa 2.000 de spectatori: 84-68.

Final gestionat perfect

Deşi “tigrii” conduc ostilităţile, elevii lui Eugen Ilie dau impresia că pot reveni în joc, apropiindu-se la 10 puncte: 84-74 în minutul 1. Ba mai mult, la mijlocul sfertului ilfovenii reintră în joc: 91-85, pentru ca în minutul 7 să se apropie la doar 4 puncte: 97-93. Susţinuţi de “Junglă”, cei cinci “tigri” de pe teren gestionează perfect finalul, depăşind pragul de 100 de puncte marcate şi adjudecându-şi victoria cu 109-99.

Au evoluat formaţiile:
BC Mureş: Lewis 27 (4×3), Mladenovic 26 plus 10 recuperări, Forte 18 (2×3), L. Dumitru 16 (3×3), Cooley 14 plus 12 pase decisive, Căpuşan 4, Covington 2, Lăpuşte 2
Antrenor: Deri Csaba
CS Otopeni: Scott 23, Belanovic 22 (2×3), Burell 20 (3×3), Popovic 14 (1×3), Medvedj 12 (3×3) plus 9 pase decisive, Urucatu 6 (2×3), Minea 2, Văcărescu.
Antrenor: Eugen Ilie