SC Mureşul realizează scorul campionatului Sport
  • 57 Vizualizări

SC Mureşul realizează scorul campionatului

Echipa feminină de handbal SC Mureşul Târgu-Mureş a obţinut în etapa a XVII-a a campionatului Diviziei A, cea mai categorică victorie a acestei ediţii, 50-18 pe teren propriu cu formaţia Universitatea „Constantin Brâncuşi” Târgu-Jiu. Cotată favorită certă, echipa mureşeană şi anorat acest statut şi a evoluat „fără milă” în faţa unei adversare resemnate, care a avut o evoluţie mult sub aşteptări. Elevele antrenorului Bukaresti Jozsef au pornit ca din puşcă în partidă, desprinzându-se încă din start. După 5 minute tabela indica 4-0, gorjencele reuşind până la jumătatea reprizei să puncteze doar de trei ori, diferenţa fiind deja de 10 goluri. Fără a lăsa piciorul de pe acceleraţie, gazdele şi-au continuat nesingherite cursa. La pauză numărul de goluri reuşite erau cât pentru o partidă întreagă, iar portăriţa Diana Diaconu nu s-a sfiit să pareze aruncare după aruncare. Scor la pauză: 26-7 !

Acum au suflat în iaurt

După eşecul de pe teren propriu în faţa echipei HC Alba Sebeş din urmă cu două etape, mureşencele nu au mai micşorat ritmul nici pe parcursul părţii secunde, chiar în condiţiile în care nu au mai forţat nota. Întreg lotul trecut pe foaia de joc a fost rulat, dar patru dintre acestea, toate junioare nu au primit prea multe minute, deoarece au avut în cursul dimineţii de disputat alte jocuri cu echipa de junioare a LPS. Din acest motiv, în teren s-au aflat mai mult obişnuitele titulare, iar opt dintre cele care au evoluat au reuşit să înscrie. Victoria cea mai categorică i-a fost dedicată absentei din lot, Diana Şandru. Aceasta a suferit o intervenţie chirurgicale la umăr şi va lipsi peste o lună din echipă. Mureşencele se menţin pe locul secund, la două puncte în urma CSM Slatina. În etapa viitoare Mureşul va sta iar următoarea adversară, peste două săptămâni, în deplasare, va fi tocmai echipa olteană.

De la gazde au înscris: Moloci 16, Nagy B. 9, Biţiş 8, Bodor 7, Cioban 5, Serediuc 3, Nagy O. 1, Fogarasi 1. Au mai jucat: Petruneac (portar), Avădanei, Duca şi T. Rad.