Rezultat scontat, victorie fără emoţii Sport
  • 28 Vizualizări

Rezultat scontat, victorie fără emoţii

11_2_13.jpgFormaţia feminină de baschet BC Nova Vita Târgu-Mureş a învins sâmbătă, în deplasare, la Politehnica Naţional Iaşi, scor 43-65 (4-23, 9-19, 15-16, 15-7), într-un meci din cadrul primei etape a returului diviziei A. Mureşencele, aflate pe podium porneau mari favorite în jocul cu penultima clasată şi au tranşat soarta partidei încă din prima repriză. După ce gazdele au deschis scorul în debutul jocului, prin Panait, oaspetele au reuşit un prim sfert fără cusur, înscriind 23 de puncte consecutiv. Cherisse Graham a reuşit 7 puncte, la fel cât au reuşit şi noile sosite, Catherine Scanlon şi Bojana Vulic, completate de un coş a Veronicăi Hicks. Ieşencele au mai punctat o dată în ultimele secunde şi diferenţa de pe tabelă prefigura o victorie categorică a favoritelor. Sfertul secund a debutat cu alte cinci puncte consecutive a lui Vulic, după care a venit primul coş al jucătoarelor românce, prin Cristina Cutaş, din pasa Adinei Pop. Înainte de pauză a ieşit la rampă Hicks şi la cabine s-a intrat cu un confortabil 42-13.
Joc relaxat după pauză
Cu un avantaj confortabil pe tabelă, elevele lui Stacey Nolan au menţinut diferenţa, fără a mai forţa mărirea acesteia. Coşul înscris de Pop în ultimul minut al sfertului trei a făcut cea mai mare diferenţă a partidei (25-58), iar la ultima pauză s-a intrat cu un ecart de 30 puncte. Ultimul sfert a fost câştigat de gazde, unul în care în ultimele minute mureşencele au evoluat cu rezervele şi au înscris doar două puncte în ultimele cinci minute, prin două libere transformate de Gal Emese.
Pentru BC Nova Vita au înscris: Vulic 20, Scanlon 11, Hicks 10, Graham 9, C. Cutaş 8, A. Pop 5, Gal 2. Au mai jucat Alexandra Cutaş, Bartha Borbala şi Paraidi Tekla. De la gazde, cele mai multe puncte le-au reuşit Cecily Johnson 13, Gabriela Necula 11 şi Danielle Walker 8.
În urma acestei victorii, BC Nova Vita urcă pe poziţia a doua şi va întâlni în etapa viitoare formaţia de pe locul 13, Olimpia Bucureşti. Partida va avea loc în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, vineri, 20 ianuarie, de la ora 18.00.