Handbal – Junioare III: Dominaţia sighişorencelor Sport
  • admin
  • 57 Vizualizări

Handbal – Junioare III: Dominaţia sighişorencelor

Cele mai mici dintre junioarele practicante de handbal s-au înfruntat zilele trecute la Târgu Mureş, la turneul 4 al Campionatului Naţional de Handbal. Întrecerea a fost câştigată de Clubul Sportiv Şcolar Sighişoara.

La competiţia găzduită de Sala Polivalentă au participat cinci echipe: HC Golden Kids Braşov, Clubul Sportiv Şcolar Sighişoara, Grupul Şcolar Sfântu Gheorghe, CSS Dinamo Braşov şi Liceul cu Program Sportiv Târgu Mureş.
Cea mai bună echipă a turneului a fost CSS Sighişoara, formaţie antrenată de Adrian Ciobanu. Formaţia sighişoreană a fost în mod categoric cea mai bună de la acest turneu, drept urmare a câştigat toate cele patru meciuri pe care le-a jucat: 23-20 cu Golden Kids Braşov, 31-19 cu Dinamo Braşov, 25-14 cu LPS Târgu Mureş şi 24-21 cu Grupul Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe. În celelalte partide ale turneului s-au înregistrat următoarele rezultate: LPS Târgu Mureş – CSS Dinamo Braşov 22-19, LPS Târgu Mureş – Grupul Şcolar Sfântu Gheorghe 18-31, HC Golden Kids Braşov – Grupul Şcolar Sfântu Gheorghe 21-18, HC Golden Kids Braşov – CSS Dinamo Braşov 27-10, Grupul Şcolar Sfântu Gheorghe – CSS Dinamo Braşov 28-14, HC Golden Kids Braşov – LPS Târgu Mureş 28-18.
În clasamentul turneului, Clubul Sportiv Şcolar Sighişoara a ocupat locul I, cu 8 puncte şi a fost urmată de HC Golden Kids Braşov – 6 puncte, Grupul Şcolar Sfântu Gheorghe – 4 puncte, LPS Târgu Mureş – 2 puncte, CSS Dinamo Braşov – 0 puncte.
CSS Sighişoara se află pe primul loc şi în clasamentul general.

Lotul liderului

CSS Sighişoara a participat la turneul de la Târgu Mureş în următoarea componenţă: Carmen Gabor, Diana Diaconu, Andreea Murzea, Andreea Pop, Bianca Danciu, Ana Vuţă, Claudia Fulop, Elena Morar, Ştefania Dudaş, Adriana Bărdaş, Alina Crăciun, Andreea Husar, Daria Mureşan, Narcisa Selin.