Târgumureşeanul ne-a dat lovitura fatalã Sport
  • admin
  • 232 Vizualizări

Târgumureşeanul ne-a dat lovitura fatalã

3207_targumures.gifÎn meciul disputat sâmbãtã seara la Mediaş, în cadrul etapei a 15-a, Baschet Club Mureş Târgu Mureş nu a reuşit sã câştige partida contra formaţiei locale, Gaz Metan. Arbitrii au jucat un rol hotãrâtor în stabilirea echipei învingãtoare.

Ar putea sã parã incredibil, dar din statutul echipei dinainte învinse, în cazul cãreia semnul întrebãrii se punea doar în ceea ce priveşte proporţiile scorului, BC Mureş a ajuns sã se lupte de la egal la egal cu echipele clasate chiar în partea superioarã a campionatului. Aşa s-a întâmplat sâmbãtã seara la Mediaş, unde formaţia localã era gata-gata sã încaseze o înfrângere de la cine se aştepta mai puţin. Cã nu s-a întâmplat aşa pânã la urmã se datoreazã prestaţiei execrabile a arbitrilor care au ajutat gruparea localã într-o manierã neruşinos de evidentã.
Începutul partidei a consemnat egalitatea în raportul de forţe dintre cele douã echipe aflate faţã în faţã, nici una dintre ele nereuşind sã se distanţeze. Scorul primului sfert al întâlnirii demonstreazã întru totul acest lucru: la finalul primelor zece minute de joc gazdele conduceau doar cu un punct (15:12). Desprinderea pe tabela de marcaj a medieşenilor s-a consemnat în partea a doua a jocului când evoluţia mureşenilor a fost mult mai slabã, lipsa de concentrare şi nereuşitele parcã luându-le pofta de joc al tuturor. Se pãrea cã Mediaşul s-a distanţat decisiv şi nu mai poate scãpa victoria printre degete. Nimic mai fals întrucât pauza le-a fost un sfetnic bun elevilor antrenorului Mihai Corui. BC Mureş a reuşit sã întoarcã rezultatul în sfertul al treilea, câştigând aceastã parte a jocului cu un neverosimil 26:9, scorul arãtând un incredibil 49:47. Din pãcate ultimul sfert avea sã aducã în prim planul evenimentelor pe arbitrii jocului care prin câteva decizii hilare au adus punctele puse în joc în curtea gazdelor. Iar pentru ca înfrângerea sã fie şi mai dureroasã pentru BC Mureş, ultimele puncte ale medieşenilor care consemnau victoria formaţiei locale, au fost înscrise din aruncãri libere de fostul coordonator de joc al (de asemenea) fostei Herlitz Mobex Târgu Mureş, Szászgáspár Barnabás.
În ciuda acestei înfrângeri trebuie sã observãm cã jocul elevilor lui Mihai Corui este tot mai cursiv. Prestaţia deosebit de spectaculoasã a jucãtorilor americani a fost completat de data aceasta de evoluţia lui George Trif, jucãtorul nostru autohton fiindu-le sportivilor de culoare un ajutor de primã mânã. Din pãcate Vajda a fost din nou eliminat pentru cinci greşeli personale, aceeaşi soartã împãrtãşind-o şi Vrânceanu. Cu toate acestea creşterea valoricã în jocul echipei este evidentã, aşa cã ne aşteptãm la tot ce este mai bine în etapele care urmeazã.
Înainte de acestea însã avem din nou ocazia sã vedem echipa la treabã cu ocazia jocului de cupã care va avea loc miercuri, adversar fiindu-le mureşenilor CSU Atlassib Sibiu care îi are înregimentaţi pe jucãtorii americani cu jocul cel mai spectaculos din campionatul României. Meciul va avea loc la Sala Polivalentã, de la ora 19. (D.T.)

Rezultat:
Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Târgu Mureş 70:66 (15:12, 23:11, 9:26, 23:17), au marcat: BC Mureş: Trif 18, Cooper 12, Cannon 12, Burton 11, Vajda 10, Vrâncianu 3; Gaz Metan: Bojovic 17, Nanev 13, Szászgáspár 12, Melnic 9, Simunovic 8, Pãltinişan 8, Jucan 3. Arbitrii: Viorel Constantinescu (Cluj), Radu Bucerzan (Timişoara), Sorin Drugãu (Braşov).

Rezultate, clasament
Rezultatele etapei a 15-a a Diviziei A de baschet masculin: Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Târgu Mureş 70:66, CSU Atlassib Sibiu – West Petrom Arad 98:72, Dinamo-Erbaşu Bucureşti – Elba Timişoara 100:74, CSU Asesoft Ploieşti – CSU Cuadriopol Braşov 85:41, BCMUS Argeş Piteşti – CSM Iaşi 111:85, CSM Oradea – BU Poli-Mobitelco Cluj 57:76.
Clasament: 1. Cluj 27 puncte, 2. Ploieşti 26, 3. Sibiu 26, 4. Dinamo-Erbaşu 23, 5. Mediaş 21, 6. Piteşti 21, 7. Arad 20, 8. Oradea 20, 9. Braşov 19, 10. Iaşi 19, 11. Timişoara 17, 12. Rapid Isover 15, 13. Târgu Mureş 15.