Gaz Metan Târgu Mures – Mobila Sovata 3 – 1 (1 – 0) Sport
  • 129 Vizualizări

Gaz Metan Târgu Mures – Mobila Sovata 3 – 1 (1 – 0)

11297_sport 2.gifEchipa de fotbal Gaz Metan Târgu-Mures a sustinut marti, 12 februarie, pe teren propriu, al doilea meci de verificare al perioadei de iarna, în compania colegei de serie din Liga a III-a, Mobila Sovata, în fata careia a câstigat cu scorul de 3-1 (1-0). Partida s-a desfasurat pe un teren noroios nu tocmai prielnic fotbalului. Meciul a fost dominat în totalitate de fotbalistii târgumureseni. Elevii antrenorului Adrian Botezan au deschis scorul în prima repriza prin Gagy Barna, iar în repriza secunda a mai punctat acelasi Gagy Barna, respectiv Cornel Serban. Pentru oaspetii a marcat Butiu. Antrenorul echipei Gaz Metan Târgu-Mures, Adrian Botezan, a trimis în teren urmatorul unsprezece: Babi – Janosi, C.Boitos, Miclea, S. Boitos – S.Suciu, Râtea, Szabo, Craciun – Gagy si V. Constantin. Au mai evoluat Bartok, Strete, Nistor, Zagon, Ceusan, M.Claudiu (junior în probe de la Viitorul Târnaveni) si C. Serban. ,,Sunt destul de multumit, având în vedere ca starea terenului a fost foarte proasta, cu multe denivelari si moale pe alocuri, dar am dominat meciul de la cap la coada, iar scorul putea fi mult mai mare, însa în general sunt multumit de joc", a declarat Adrian Botezan, antrenorul "gazarilor".
Un gust amar
Formatia Mobila Sovata a început partida cu: Aloman – Fodor, Mitra, Eremias, Butiurca – Niculici, Mera, Breaz, Olteanu – M. Munteanu si Brânda. În repriza secunda a mai intrat Harnagea, Fanatean, Silion, Ani, Butiu, Bereczki si Pal. Antrenorul echipei Mobila Sovata, Varo Sandor, a plecat de la teren cu un gust amar. ,,Nu sunt deloc multumit de prestatia echipei mele, deoarece am facut o pregatire centralizata timp de o saptamâna, în care m-am bazat pe pregatirea fizica si forta. Nu am avut unde efectua tehnica pe teren, ceea ce se vede în joc. Am avut câteva ocazii clare, dar ocaziile se razbuna. Pe un asemenea teren nici nu se poate juca fotbal, iar daca stiam care este starea terenului de joc nici nu mai faceam deplasarea. Daca nu avem terenuri nu avem ce face, de atât si situatia fotbalului muresean nu a avansat deloc din 1990 încoace. Din cauza terenurilor de fotbal în primul rând nu putem atrage nici copiii la fotbal", a declarat Varo Sandor.