„Tigrii” au rezistat doar primul sfert in fata campioanei Sport
  • 22 Vizualizări

„Tigrii” au rezistat doar primul sfert in fata campioanei

p_5_2_9d86ec.jpgDivizionara A de baschet masculin BC Mures Targu-Mures a cedat cu scorul de 102-75 in fata campioanei CSU Asesoft Ploiesti in etapa a XIX- a Campionatului National. Partida s-a disputat duminica seara in Sala Olimpia din Ploiesti. A fost cel de-al treilea joc al campionilor in care au realizat „suta” in aceasta editie si prima in care BC Mures a primit peste o suta de puncte. Acest lucru s-a datorat in special unui final mai putin nereusit al primului sfert si evoulutia neconvingatoare in cel secund. Primele minute au apartinut muresenilor, care au si condus cu 9-6 dupa 3 minute de joc. Spre finalul primului sfert, elevii lui Audrius Prakuraitis au reusit sa mentina scorul strans, 19-17 pentru prahoveni la putin peste doua minute ramase de joc. La scorul de 25-20 pentru gazde Hargrove realizeaza trei puncte cand mai erau doua secunde de joc si stabileste scorul primei parti.

Un sfert doi total nereusit
Sfertul secund avea sa fie hotarator in deciderea invingatoarei. Vlaicu si Masiulis, principalii realizatori la capitolul recuperari, aflati la cate trei greseli personale au fost tinuti pe banca si gazdele s-au desprins treptat pe tabela de marcaj. Cand mai erau doar trei minute pana la pauza, muresenii aveau doar opt puncte realizate, diferenta era de peste 20 puncte si lui Tomic i se dicta a patra greseala personala. Ineficacitatea oaspetilor de care au profitat ploiestenii au facut ca echipa campioana, in special prin Virgil Carutasu, sa- si mareasca la pauza diferenta de pe tabela de marcaj la 24 de puncte (61-37).

Revenire tardiva a „tigrilor”
Sfertul trei a debutat cu o aruncare de trei puncte reusita de Peciukas, din nou cel mai productiv jucator al BC Mures. Se preconiza un reviriment al oaspetilor. Acestia au fortat insa aruncarile din afara liniei de 5,20 m, normal avand in vedere rezultatul dar, nu a fost o zi fericita pentru ei la acest capitol, cu doar cinci reusite din cele 22 de aruncari. Chiar daca sfertul al treilea a apartinut „tigrilor”, ploiestenii au gestionat cu grija avantajul luat si au mentinut diferenta in preajma granitei de 20 puncte.
Ultimnul sfert a inceput din nou echilibrat si mult timp apararea mult mai agresiva a muresenilor dadeau impresia ca finalul va fi totusi pe muchie de cutit. Ploiestenii ruleaza intregul lot de jucatori, fata de doar cei noua ai muresenilor, pastrand totusi ecartul. Meciul se incheie cu doua cosuri de trei puncte ale lui Pora, pentru oaspeti, dupa care Dodoc stabileste scorul final, depasind suta de puncte in dreptul gazdelor, care au reusit sa- si depaseasca adversarii la toate capitolele.
Au evoluat formatiile:
CSU Asesoft: Hargrove 18 puncte (2×3 puncte), Burlacu 3 (1), Cepulis 12 (3), Griffith 7, Blidaru 6, Carutasu 23, Ilic 15, L. Szijarto 2, Burleson 6, Kabengele 7, Dodoc 3 (1), Dogaru. Antrenor: Vladimir Arnautovic.
BC Mures: Pociukonis 12 (2), Peciukas 19 (1), Vlaicu, Masiulis 18, Cooley 16 (1), Tomic 3, Jakab 2, Pora 5 (1), Melnic.