Etapă calmă, fără surprize în etapa de debut a Ligii 4 Sport
  • 122 Vizualizări

Etapă calmă, fără surprize în etapa de debut a Ligii 4

Prima etapă a returului din Liga IV de fotbal a debutat cu rezultate normale, victorii ale favoritelor, fără scoruri fluviu. Cea mai mare diferenţă a fost înregistrată de către una dintre favoritele la câştigarea ediţiei, CS Iernut, care a reuşit pe teren propriu un 5-0 cu ACS Sărmaşu, formaţie aflată în a doua jumătate a clasamentului. Fără emoţii a câştigat pe teren propriu şi lidera neînvinsă, Înfrăţirea Valea Izvoarelor, care a trecut cu 3-0 de Mureşul Cuci. Singurele puncte în deplasarea le-au reuşit ASA 2 Târgu-Mureş, care a câştigat cu 2-1 partida cu Mureşul Nazna şi Avântul Miheşu de Câmpie, care s-a impus la Reghin, 3-1 cu Gliga Companies. În subsolul clasamentului, un nou schimb de locuri. Unirea Iclănzel Berghia a trecut din nou pe ultima poziţie, la egalitate de puncte cu Gaz Metan Daneş şi MSE 08, care s-au întâlnit în meci direct, prima obţinând trei puncte după ce a învins cu 3-1. Aflată pe podium, Lacul Ursu Mobila Sovata s-a impus şi ea pe teren propriu, 3-0 cu Arena Sighişoara, „recormena” negativă la goluri primite.

Deschidere fără probleme pentru „gazişti”

Etapa inaugurală a fost deschisă de partida dintre ocupanta locului IV, Gaz Metan Târgu-Mureş şi una dintre fruntaşele ediţiilor trecute, Mureşul Ruşii Munţi. Echipa lui Varro Sandor s-a impus fără nici un fel de emoţii cu 3-0, după un joc controlat cu autoritate. După doar cinci minute de joc, fostul component al FCM, Alex Pop l-a servit foarte bine peste apărarea adversă pe Cătălin Munteanu, care a trimis la colţul lung. După câteva minute mai echlibrate, acelaşi Munteanu a reuşit dubla în minutul 32, cu un lat pus la centrarea în faţa porţii trimisă de Gelu Oroian. Scorul final a fost stabilit de Paul Brai, care a transformat în minutul 56 o lovitură de pedeapsă. Gaz Metan rămâne la două puncte de podium, dar la 14 de ocupanta primei poziţii, care va duce la barajul pentru promovare.

Rezultatele etapei

Gaz Metan Târgu-Mureş       – Mureşul Ruşii Munţi                    3-0

ACS Miercurea Nirajului      – Unirea Iclănzel Berghia                5-2

Mureşul Luduş                       – Viitorul Ungheni                           3-1

Gaz Metan Daneş                   – MSE 08 Târgu-Mureş                   3-1

Lacul Ursu Sovata                 – Arena Sighişoara                           3-0

Mureşul Nazna                       – ASA 2 Târgu-Mureş            1-2

Gliga Companies Reghin      – Avântul Miheşu de Câmpie          1-3

Înfrăţirea Valea Izvoarelor    – Mureşul Cuci                                3-0

CS Iernut                                – ACS Sărmaşu                                5-0